Германският канцлер Олаф Шолц заяви в сряда, че ЕС трябва

...
Германският канцлер Олаф Шолц заяви в сряда, че ЕС трябва
Коментари Харесай

Шолц иска да се премахне правото на вето по външнополитическите решения в ЕС

Германският канцлер Олаф Шолц съобщи в сряда, че Европейски Съюз би трябвало да промени разпоредбите за гласоподаване в Европейски Съюз в основни сфери, като външната политика, преди да може да приема нови страни-членки като Украйна, написа европейската редакция на Politico .

В тирада пред Бундестага в Берлин преди срещата на върха на Европейския съвет този четвъртък и петък в Брюксел, Шолц сподели, че уверено ще упорства за утвърждение и на Украйна, и на Молдова като претенденти за участие в Европейски Съюз, само че акцентира, че сходен ангажимент идва с някои проблеми.

„ Ще положа всички старания в Европейския съвет, с цел да подсигурявам, че целият Европейски Съюз ще даде единомислещо „ да “ на кандидатурите на Украйна и Молдова за участие, сподели канцлерът, като в същото време настоя Европейски Съюз да бъде „ кадърен да поеме нови членове. "

Той твърди, че блокът би трябвало да промени разпоредбите си за гласоподаване от консус към квалифицирано болшинство, с цел да се отреже опцията на обособени страни да блокират решенията. Той особено загатна външната политика като една област, в която е нужна такава смяна.

Шолц по-рано съобщи, че смяната в разпоредбите за гласоподаване може да бъде решена бързо, в случай че всички страни от Европейски Съюз дадат своето утвърждение. Въпреки това няколко страни от Европейски Съюз, в това число Франция, към този момент повдигнаха възражения против отстъпването на правото си на несъгласие в основни области като външната политика.

Германският канцлер също се застъпи в интерес на по-широки „ институционални промени “ на Европейски Съюз, които евентуално ще изискват комплицирана смяна на контракта, и сподели, че сходни промени „ би трябвало да се употребяват за подсилване на демокрацията и върховенството на закона в Европейски Съюз “.

Освен това той прикани за „ проект Маршал “ за възобновяване на Украйна след войната и означи, че Германия ще упорства за основаване на „ интернационална експертна конференция на високо равнище “ за съгласуване на напъните за възобновяване.

По думите на Шолц, Украйна и Русия са към момента „ надалеч, надалеч “ от мирните договаряния, „ тъй като [руският президент Владимир] Путин към момента има вяра във опцията за налагане на диктаторски мир “ на неговия комшия.

Следователно, сподели Шолц, Германия и нейните съдружници би трябвало „ непоколебимо “ да поддържат глобите против Русия, както и да продължат доставките на оръжия за Украйна, „ до момента в който Путин най-сетне признае колосалната си неточност “.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР