„Два елемента ни карат да сме предпазливи - първият е,

...
„Два елемента ни карат да сме предпазливи - първият е,
Коментари Харесай

Д-р Илиев: Все още не знаем нищо за последствията при Омикрон

„ Два детайла ни карат да сме внимателни - първият е, че имаме освен Омикрон, само че имаме Делта и Омикрон по едно и също време, а Делта протича доста по-тежко. Вторият детайл, който имаме и не би трябвало да го забравяме - данните за по-ниска заплаха на Омикрон идват от страни, които са с много висока степен на имунизация “. Това сподели ръководителят на инфекциозна лаборатория в Берн доктор Аспарух Илиев пред Bulgaria ON AIR.

Той заяви, че през вчерашния ден са били споделени данни от американско изследване, в което се вижда, че по отношение на Делта рискът от постъпване в болница с Омикрон е 70% по-нисък, смъртността е 1/10 от тази на Делта. Той обаче акцентира, че това се отнася за смесено население – на имунизирани и неимунизирани, до момента в който в България към момента доминират неимунизираните хора.

„ Вървим към опция, в който ще имаме композиция от няколко ваксини за няколко разновидността, с цел да можем да покрием всички вероятни вариации. В цяла Европа се върви към последователно разхлабване на ограниченията. В далечния Изток обаче, които са първенци в битката с COVID-19 - Тайван, Южна Корея, ограниченията остават. В момента имаме вид, който е по-малко рисков от Делта при възрастни, евентуално и при неимунизирани, само че в никакъв случай не може да сме сигурни, че няма да възникне нова разновидност, до момента в който не спадне заболеваемостта “, добави доктор Илиев.

Той акцентира, че сега боледуват много повече деца. „ Това е нещо, което се подценява. Всички данни за по-ниската щета на Омикрон идват от възрастни. Но децата боледуват повече от Омикрон и не знаем какви ще са дълготрайните резултати на вируса. Т.е. имаме данни, които обнадеждават, само че в това време би трябвало да сме внимателни и не доста лековерни “, посочи доктор Илиев.

По отношение на ограниченията у нас той съобщи, че смъртността в България, съпоставена с тази в Германия, е 8 пъти по-висока. „ При предходните талази можеше да сме по-предпазливи. В някои връзки можем да се оправяме по-гъвкаво. В момента здравната система се оправя относително добре. Но малко по-голяма интензивност от настоящето държавно управление нямаше да е във щета, изключително що се отнася до учениците “, сподели доктор Аспарух Илиев.

В отговор на въпроса какви са затрудненията, които може да провокира Омикрон, той сподели, че вирусът визира по-малко белия дроб, само че нямаме никаква визия по какъв начин стои въпросът с така наречен long Коронавирус, който е обвързван с дълготрайните недоволства – липса на централизация, уморяемост, трайно понижена дарба за осъществяване на тежки физически дейности.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР