Днес, по искане на Европейската прокуратура (EPPO) в София (България),

...
Днес, по искане на Европейската прокуратура (EPPO) в София (България),
Коментари Харесай

Европейската прокуратура прави обиски в разследване на тунел „Железница“

Днес, по искане на Европейската прокуратура (EPPO) в София (България), се организират претърсвания в шест компании и четири частни къщи в две български области. Претърсванията са предопределени за събиране на доказателства по подозрения за заграбване, корист с еврофондове и пране на пари, свързани със строителството на тунел „ Железница “, най-дългият пътен тунел в България, който неотдавна беше отворен за придвижване, се споделя в известието на европрокуратурата.

Строителството на тунел „ Железница “ по автомагистрала „ Струма “ се управлява от Агенция „ Пътна инфраструктура “, която подписа с консорциум от три компании плана, съфинансиран от Европейския кохезионен фонд, по Оперативна стратегия „ Транспорт и транспортна инфраструктура “ (2014-2020 г.). Изпълнителят получи почти 185 млн. лева (около 95,6 млн. евро), 85% от които са финансирани от европейски фондове.

След сигнал, получен от ДАНС, Европейската прокуратура в София стартира инспекция, която разкрила, че една от фирмите, част от консорциума, е обвинена в няколко престъпни закононарушения, в това число заграбване и корист с еврофондове и пране на пари. Твърди се, че разследваната компания е направила за доста малко време няколко фиктивни парични превода на стойност над 11 милиона лв. (5,6 милиона евро) към верига от кухи компании, което е довело до изтегляне на огромни суми в брой от физически лица с престъпни досиета. Тези компании и лица се появяват и в друго настоящо следствие на EPPO по отношение на инфраструктурни планове в железопътния бранш.

Продължава следствието, с цел да се откри естеството и степента на хипотетичните незаконни действия. Днешните обиски бяха осъществени от Главна дирекция „ Национална полиция “ (ГДНП) и Държавна организация „ Национална сигурност “ (ДАНС).

Това не е първи случай, в който строителството на тунела попада във фокуса на институциите.

През 2017 ДАНС арестува някогашен кадър на АПИ, назначен по времето на кабинета Орешарски. Бившият основен секретар на Агенция „ Пътна инфраструктура “ (АПИ) Стефан Гайтанджиев беше задържан за открадната директория от ведомството, поради което бе спрян търгът за създаване на най-големия тунел у нас. Търгът бе спрян изненадващо, в миг, в който процедурата приключваше и предстояха строителните работи. Обществената поръчка беше на стойност 250 милиона лв..  В дома на Гайтанджиев беше е открита изчезналата директория.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР