Десетки нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец около Благоевград

...
Десетки нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец около Благоевград
Коментари Харесай

Нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец около Благоевград



Десетки нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец към Благоевград и обитаемоте места в общината.  Това стана, откакто Регионалната ревизия по околна среда и води затвори депото за строителни боклуци над село Изгрев, а Басейновата дирекция  разпореди неотложно разчистване на дерето, в което се бяха свлекли земни пластове и тонове  отпадък от сметището. Кметът на Благоевград Илко Стоянов  разгласи дейностите на екоинституциите за  крайни и тенденциозни,  въпреки и законосъобразни, защото самото хранилище е нелегално от 2013 година. Такива са обаче над 200 строителни сметища в страната, а  единствено в региона са  към 20.  Градоначалникът Стоянов  разгласи, че ще сезира Европейската комисия, уверен е, че  в Брюксел не подозират какви са мащабите на казуса.
Проблемът с ръководството на отпадъците в Благоевград е същинска драма.  Повече от 15 години.  Преди два месеца го наследи новият кмет на общината Илко Стоянов.  И  още преди да разбере  колко  милиони са потънали в нищото и какъв брой милиони висят  като  отговорности по тази тематика, екоинституциите  сложиха примка на  врата му.  В императивна заповед дадоха едномесечен период за разчистване на задръстеното с отпадъци дере над село Изгрев и  затвориха депото за строителни боклуци. В  сезона на интензивно строителство и в разгара на ремонтите. 

Дерето беше почистено предварително, само че депото остана затворено.  Резултатът-  на десетки места  към пътищата, в  града и  селата  изникнаха  нерегламентирани сметища.  Опитите за разговор, намиране на краткотрайно решение  и споразумение  с ясно написани задължения от страна на общината  досега не среща схващане, разяснява за БНР кметът Стоянов:

" Те не ви дадоха време. Регионалната ревизия по околната среда колкото и да се е формализирала и да е спазила този закон сътвори голям проблем, тъй като в Бглагоевград сега никнат нерегламентирани сметища , и то не едно или две, а стават 10-15. Не мисля, че съществуването на Регионална ревизия по околната среда е да основава нерегламентирани сметища ".

По  думите на кмета Община Благоевград е подхванала всички вероятни стъпки за трайно решение на казуса.

Заради  дискриминационното отношение към Благоевград, а и заради  националните измерения на казуса с противозаконните строителни сметища кметът Илко Стоянов ще сезира Европейската комисия.

Въпросът със средствата за рекултивация настарите сметища и вложенията за съвременно ръководство и оползотворяване на отпадъците не беше  инцидентен.  Публична загадка е, че множеството общини не превеждат средствата на екоинспекциите по закона за ръководство на отпадъците. А това са пари, които те могат да употребяват тъкмо за такива действия.  Дълговете на община Благоевград обаче са толкоз огромни и от толкоз години,  че  към този момент са трансферирани като изискуеми от НАП- близо 13 милиона лв., насъбрани от 2003 година.  Признанието направи заместник-кметът по финанси Борис  Механджийски:

" От 2011 има обвързване Общините да превеждат към РОИСВ отчисления по Закона за отпадъците - член 60, 64. До 2019 година това не  е правено. През 2020 Регионалната ревизия по околната среда и водите взема решение да изиска парите и защото не могат да се платят вкупом, ни дава на Национална агенция за приходите за наложително осъществяване и сега това, което изискуем е 7 милион 238 хиляди лв. ".

Повече можете да чуете в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР