Д-р Изабела Генова, д-р Кирилка Младенова и д-р Наталия Берберова-Бухова

...
Д-р Изабела Генова, д-р Кирилка Младенова и д-р Наталия Берберова-Бухова
Коментари Харесай

Три българки с научни разработки станаха лауреати на стипендията За жените в науката

Д-р Изабела Генова, доктор Кирилка Младенова и доктор Наталия Берберова-Бухов а са тазгодишните носителки на националната стипендия „ За дамите в науката “ за България . Те развиват научна кариера в класическите дисциплини физика, химия и биология. Престижното отличие им бе присъдено за техни научни планове с световно значение на публична гала в Софийски университет „ Св. Климент Охридски “ през днешния ден, 10 ноември, Световен ден на науката за мир и развиване. Младите българки с научна кариера, кандидаствали за премиите тази година са 130, което е сензитивен растеж спрямо предходни издания, когато кандидатките са били единици, регистрираха уредниците на състезанието.

Почетен посетител на събитието бе вицепрезидентът Илияна Йотова , а  Ирина Бокова , общоприет шеф на ЮНЕСКО, изпрати приветствен адрес, като специфичен жест към българското издание на стипендиантската стратегия. „ Светът има потребност от просвета, с цел да прогресира, а през годините българите са се потвърдили като едни от най-светлите мозъци на научната сцена “, съобщи госпожа Бокова в адреса си.

Стипендиите „ За дамите в науката “ се отпускат всяка година от L`Oréal и ЮНЕСКО на млади дами учени и имат за цел да поддържат тяхната научноизследователска кариера. Трите победителки тази година бяха отличени за своите новаторски планове с премия от по 5000 евро.

Проектът, с който доктор Изабела Генова впечатли журито на програмата, е ориентиран към откриването на нови екологосъобразни различни източници на сила и създаване на устойчиви енергийни системи. Голяма част от проучванията си тя ще организира в Института по органична химия на Българска академия на науките, където е помощник от няколко години. Интересен факт е и, че доктор Генова, на 29 години, е най-младата стипендиантка по програмата в България.

Проектът на доктор Кирилка Младенова включва задълбочено проучване на белтъка човешки бестрофин 1, а разновидности в гена, който кодира този белтък, водят до прогресивно понижаване на зрението и слепота. Научната тематика е обект на интерес за доктор Младенова още от бакалавърските й години. В момента тя е основен помощник в Биологическия факултет на СУ „ Св. Климент Охридски “, Катедра „ Биохимия “.

Проектът, с който доктор Наталия Берберова-Бухова завоюва стипендията „ За дамите в науката “, е с фокус върху изобретяването на нова среда за запаметяване на информация, която ще е с доста по-голям потенциал от наличните на пазара сега. В основата на плана е потреблението на наночастици. Той ще бъде осъществен в Института по оптически материали и технологии на Българска академия на науките, в който доктор Берберова-Бухова е основен помощник.

Програмата „ За дамите в науката “ се организира за 7-и следващ път в България в партньорство сред L`Oréal България, СУ „ Св. Климент Охридски “ и Националната комисия за ЮНЕСКО – България .

„ Изминаха 7 години, откогато стартирахме програмата в България, и съвсем 20 години от основаването й в международен проект. През тези 20 години L`Oreal и ЮНЕСКО съумяха да развият неповторима по своите размери, полезности и влияние самодейност, която въодушеви появяването на ново потомство дами учени, “ сподели Бриджит Стрелър, общоприет управител на L`Oréal България , по време на церемонията за награждаването на тазгодишните стипендиантки. До момента, в международен мащаб програмата е подкрепила над 2500 дами учени, а две от тях към този момент са носители и на Нобелова премия, добави тя.

Събитието бе почетено от редица публични лица и висши представители на научната общественост, измежду които Деница Сачева – заместник-министър на образованието и науката, Албена Атанасова – заместител кмет на Столична община по направление „ Социални действия и интеграция на хора с увреждания “, Дончо Барбалов – заместител кмет на Столична община направление „ Финанси и стопанска активност “, Милена Дамянова – шеф на Дирекция „ Наука “ към МОН, проф. Евдокия Пашева – основен теоретичен секретар на Българска академия на науките, проф. дтн инж. Георги Михов – ректор на ТУ-София. Поздравителни адреси към дамите учени бяха получени и от Лиляна Павлова, министър на Българското председателство на Съвета на Европейски Съюз 2018, както и доцент Елиза Стефанова – зам.-ректор на СУ „ Св. Климент Охридски “.

Новото осмо издание на „ За дамите в науката “ следва да стартира след няколко седмици с отваряне на приема на кандидатури за 2018 година в търсене на най-хубавите научни гении измежду българките.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР