БЧК и българският офис на Световната здравна организация (СЗО) стартираха

...
БЧК и българският офис на Световната здравна организация (СЗО) стартираха
Коментари Харесай

Общ проект на БЧК и СЗО ще помага на украинските бежанци във Варна, Бургас и София

БЧК и българският офис на Световната здравна организация (СЗО) стартираха работа по взаимен план за здравно подкрепяне на украинските жители, потърсили протекция у нас.

Той носи името „ Подкрепа на БЧК от СЗО за жители на Украйна “ и ще се извършва в областите София, Варна и Бургас.

Проектът включва действия по закупуване на лекарства, медицински произведения, покриване на разноски за проби и хирургични интервенции, както и обезпечаване на медицински съветник за всеки от районите.

В пет нови области в страната ще бъде уголемен и обсегът на съществуващия Контактен център за психосоциална поддръжка – Благоевград, София-област, Хасково, Търговище и Монтана.

Допълнителна поддръжка ще получи и съществуващата телефонна линия за здравни съвещания на БЧК. Предвижда се първият стадий на плана да завърши до края на 2022 година

„ Радвам се, че СЗО се обърна към нас, с цел да можем дружно да се оправим с част от проблемите, свързани с украинската рецесия, изключително във връзка с някои здравни аспекти като медицински прегледи, обезпечаване на лекарства и лекуване “, съобщи генералният шеф на БЧК проф. доктор Красимир Гигов по време на среща в централата на организацията във връзка началото на плана.
Според ръководителя на Българския Червен кръст акад. Христо Григоров е доста значимо, изключително в сложното време, в което живеем, хората да знаят, че има на кого да разчитат.

„ Нашите две организации би трябвало да вървят дружно, тъй като задачите и дилемите, които стоят пред нас, са общи. Вярвам, че резултатът от партньорството ни ще бъде повече от отличен, тъй като тук Вие ще работите с едни от най-хубавите експерти “, акцентира акад. Григоров.
От своя страна, представителят на СЗО в България доктор Скендер Сила благодари на БЧК за партньорството и голямото количество свършена работа. Той цитира и латинската поговорка, съгласно която никой не може да бъде по-добър доктор от правилния другар, „ А ние считаме БЧК за наш другар “, сподели доктор Сила. Той акцентира, че точно БЧК стои покрай хората в потребност и насочи покана към организацията да се включи в идната конференция, отдадена на търсенето и намирането на способи за укрепване на здравната система при бъдещи рецесии.

В срещата участваха още зам. генералният шеф на БЧК доктор Надежда Тодоровска, програмният управител на Бежанско-мигрантската работа на организацията Нела Вампорова, специалистът по публично здраве в офиса на СЗО доцент доктор Михаил Околийски, както и Дженифър Мелгаард и Лора Маринова, също от СЗО-България.

Доц. Михаил Околийски - представител на офиса на СЗО в България, съобщи в изявление за БНР:

" Много значим детайл от нашата помощ е да се опитваме да не сътворяваме паралелни услуги за украинците, а услуги, които откакто завърши войната в Украйна, да останат и за българските жители. В този смисъл нашият офис се разшири със експерти по психологично здраве. Ще се опитаме да партнираме на страната в промяната за психологично здраве, тъй като има призната тактика за психологично здраве на жителите в България, която би трябвало да се извършва и която е доста закъсняла към този момент – с 2 години, има доста огромно финансиране от страна на Плана за възобновяване и резистентност, а Министерството на здравеопазването споделя, че няма нужния потенциал да я организира ".
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР