Баскетболистите на Испания започнаха по шампионски защитата на европейската титла.

...

Испанските баскетболисти започнаха ударно защитата на европейската титла

Баскетболистите на Испания започнаха по шампионски отбраната на европейската купа. Тимът, воден от Серджио Сакриоло, разгроми Черна гора с 99:60, а Пау Гасол излезе на второ място във безконечната ранглиста по маркирани точки на европейски шампионати.

В своя мач номер 200 с националната фланелка тежкото крило на " Сан Антонио спърс " записа 10 точки, осем битки и пет асистенции за 19 минути игра. Той вкара два от четирите си стрелби от игра и добави пет точни наказателни изстрела от осем опита.

Гасол, който през юли навърши 37 години, към този момент има 1054 точки на европейски шампионати. Той измести Дирк Новицки (1052 т.) от втората позиция и се приближи на 50 точки от рекордьора Тони Паркър. Испанецът има голям късмет да усъвършенства върха, защото френският гард пропуща шампионата поради травма.

Испания стартира стремително мача с Черна гора и завоюва първата четвърт с 26:14. До края на първото полувреме първенците усилиха задатъка си на 22 точки - 51:29, а след почивката продължиха методично да натрупат преднина.

Good first game to start off the #Eurobasket. I'm happy to have played #200games with my national team. Let's keep enjoying the journey! pic.twitter.com/VeLJ6Hx53Y
— Pau Gasol (@paugasol) 1 септември 2017 година

Уили Ернангомес беше най-резултатен за спечелили с 18 точки, а също така взе най-вече битки измежду всички на игрището - 9.

Неговият брат Хуан добави 13 точки, Фернандо Сан Еметерио приключи с 10 точки, а Серхио Родригес се регистрира с 10 асистенции.

За Черна гора най-резултатен беше Никола Вучевич 16 точки.

В различен мач от група С Хърватия се наложи над Унгария с 67:58. По-късно е дуелът сред Румъния и Чехия.

Днес се изиграха и две срещи от група D. Белгия победи Англия със 103:90 в най-резултатния мач от началото на шампионата, а международният вицешампион Сърбия надигра Латвия с 92:82. По-късно играят Турция и Русия.

Тазгодишното европейско състезание се организира в четири страни - Финландия (Хелзинки), Израел (Тел Авив), Румъния (Клуж) и Турция (Истанбул). Участват 24 тима, разграничени в четири групи. Първите четири отбора от всяка група не престават към директните елиминации.
Източник: dnevnik.bg