Ако политиците не се смирят и не предложат спешни решения

...
Ако политиците не се смирят и не предложат спешни решения
Коментари Харесай

Станишев в „Дарик“: България да влезе в Шенген и еврозоната, за да завършим пълноценната си интеграция в ЕС

Ако политиците не се смирят и не предложат незабавни решения на рецесиите, хората ще излязат на улицата
„ Днес в България ми се губи съдържателният диалог по действителните проблеми на хората. Как ще си платят сметките, по какъв начин да имат сигурност на работните места и на заплатите, с цел да обезпечат своите фамилии. Политиците имат тъкмо противоположния дневен ред и живеят в личен свят. Страстите в Народното събрание демонстрират, че партиите са застинали в 2021 година, когато стартира цикълът от избори. Тази политическа неустойчивост към този момент е рисков фактор за икономическата и политическата обстановка в страната. Хората стартират да привикват с извънпарламентарната народна власт и това е отговорност на политиците и партиите, които за 18 месеца не откриха метод да поддържат връзка между тях. Има резултат от изборите и 7 партии в Народното събрание – да се схванат. Защото за последната година и половина виждаме струпване на рецесии – 17 % инфлация, енергийна рецесия и война. И в случай че целите на политиците не следват дневния ред на хората, то значи не са съответни. Излиза, че политиката е неспособна да създаде решения, а политиците да се оправят със задачата да пребродят рецесиите. Най-големият проблем е неналичието на взаимно почитание и разговор. “ Това съобщи евродепутатът Сергей Станишев в предаването „ Седмицата “ на „ Дарик радио “.

„ За 11 години отпред на ПЕС научих, че точно уважението и разговорът са най-важни. При 32 пълноправни членове, 14 асоциирани и 14 наблюдаващи – от разнообразни страни и икономическа и политическа среда. Но общоевропейските политики би трябвало да се градят взаимно. Изключително мъчно се реализира единодушие по Плана за възобновяване от Ковид рецесията, да вземем за пример. Наред с ограниченията за избавяне на хората, трябваше да покажем, че никой няма да бъде зарязан стопански. Горд съм, че социалдемократите имахме водеща роля за изработването на невиждан проект на стойност 800 милиарда евро, от които 13 милиарда лв. за България. Успяхме, тъй като имаше разговор, взаимно почитание, чуваха се другите причини и тъй като споделяме общи полезности. Докато днешните политици в България се държат като част от племена, които водят война между тях, а всички сме част от едно общество, от една нация. “
„ Българска социалистическа партия е оживяла 130 години, тъй като се е освежавала и променяла. По мое време, през 2009 година, се сътвори Младежкото обединяване на Българска социалистическа партия, което доближи близо 10 000 членове. Но подмладяването не е единствената рецепта. Запазена марка на левицата беше нейната либералност. Водели сме разногласия, от време на време яростни, само че никой не беше заклеймяван. Търсехме консенсус. Така би трябвало да бъде и на национално равнище – би трябвало да се води диалог и да има чувство за обща вероятност и цел. Без това нямаше да се сформира държавно управление през 2005 година И тогава имаше остри сблъсъци  сред представители на Българска социалистическа партия и на Национална движение „Симеон Втори", само че надви възприятието за разсъдък и отговорност. Иначе България нямаше да влезе в Европейски Съюз през 2007 година, а през 2013 година дружно с Хърватия. Щеше да загубим десетки милиарди евро.
Днес националната ни цел би трябвало да бъде дефинирана в разговор сред партиите. Трябва примирение и невзискателност. Не може всеки да приказва от името на народа, в случай, че спечелилият на изборите има поддръжката на 9% от гласоподавателите с право на глас, а Българска социалистическа партия едвам 3,5%. Националната ни цел в този момент е да пребродим рецесията. И политиците би трябвало да го осъзнаят, другояче хората ще излязат на улицата. “

Стълбовете на съдружното ръководство са стратегия, транспарантен механизъм за взимане на решения и ясно осъзнаване, че ще се заплати партийна цена в полза на обществото
Попитан за стълбовете на съдружното ръководство Станишев отговори, че „ една коалиция би трябвало да има ясна основа. През 2005 година, да вземем за пример, имаше доста ясна стратегия, транспарантен механизъм за взимане на решения. Четворната коалиция сред „ Продължаваме промяната “, „ Демократична България “, „ ИТН “ и Българска социалистическа партия стартира добре и с транспарантен разговор. Но още тогава показах безпокойство, тъй като диалогът свършваше до разликите. А когато не ги решиш в точния момент, всяка по-сериозна промяна се трансформира в бомба по време на ръководството и това докара до рухването на държавното управление. Премиерът с месеци не си говореше с един от водачите. Само желанието да не бъдат позволени ГЕРБ и Борисов до властта не е задоволително за ръководството на страната. Трето – всяка партия заплаща цена в обединението, само че би трябвало да е значим държавният, а не партийния интерес. “
На въпрос къде са сбъркали младите политици, Станишев отговори: „ коства ми се, че в чувството, че животът стартира от тях, тъй като те съставляват протест на едно потомство, което не беше политически интензивно през годините и че хората са с тях и няма потребност да приказват с другите партии. Каквото кажат би трябвало да стане неотложно и бързо. Това е интернет поколението, което счита, че всичко е на един клик разстояние. “
Партиите носят отговорност за съставянето на държавно управление. Вместо за хартиената бюлетина да намерят решение за енергийната беднотия
„ Партиите носят отговорност за съставянето на държавно управление. На идващите избори през март следващата година какво ще се промени? В Народното събрание ще са същите субекти, с малко разбъркване в резултата – 50 000 гласа повече или 10 000 по-малко. Това не основава нова вероятност. Пак ще би трябвало да седнат и да се схванат. Политиците ги е боязън и властта се търкаля по улицата. Искат служебното държавно управление и президентът да понесат вредите от зимата. А обстановката е задоволително тежка и би трябвало да търсим решения по тематики като енергийната беднотия. Много е обезпокоително, че даже нямаме законодателна формулировка за това разбиране. Нито имаме проект по какъв начин да се помогне на енергийно бедните българи. В момента в Народното събрание има 4 законопроекта по тази тематика, само че всичките се занимават с уволнения и назначения в КЕВР, офшорните производители на сила или способи за присъединение към мрежите. Докато хората се вълнуват и тормозят най-вече за сметките. Трябва да се реализира единодушие за държавно управление. Ако не с дълготраен, то най-малко с едногодишен небосвод на работа, с цел да преведе България през множеството рецесии. Нужно е партиите да осъзнаят своята отговорност, с цел да има работещ парламент. “
Българска социалистическа партия стана фракция, а лекуването зависи от всеки член и симпатизант на левицата
На въпрос на водещия за водачеството в Българска социалистическа партия Станишев съобщи, че се тревожи за партията и за лявото в България. „ От 2017 година загубихме 720 000 гласа. И най-тревожен е отводът да се проучва за какво се случва това. Проблемите се замитат под килима и продължаваме напред. Но накъде? И аз съм губил нееднократно избори от ГЕРБ, само че постоянно сме правили изчерпателен разбор. През 2009 година преживяхме най-тежката си загуба – паднахме на 780 000 гласа. Направихме промени в Българска социалистическа партия. Имаше възобновяване. И през 2013 година постигнахме 950 000 гласа. Значи анализът и ограниченията са дали резултат. Сега няма такова нещо. Винаги е имало разговор вътре в Българска социалистическа партия. Когато това липсва и всеки несъгласен е разгласен за зложелател и за скришен сътрудник на ГЕРБ, даже президентът, това отблъсква хора. Лечението минава през всеки член и симпатизант на партията. Всички би трябвало да разберем, че ножът е опрял до колата. Да, може с хартиени бюлетини резултатът ни малко да се качи – от 5-та да станем 4-та мощ, само че това не дава отговор на упоритостите ни да сме партия, която желае и може да трансформира страната. Идеологически също се сгреши доста – ние сме били сполучливи, единствено когато покриваме цялото ляво, излизаме в центъра и привличаме неутралните гласоподаватели. Това към този момент го няма. Превръщаме се в някаква фракция, която се има вяра безусловно в водача и управлението, даже и те да ни водят към пропастта. Какво е ляв консерватизъм? Лявото постоянно е прогресивно и е за позитивни промени. Никога няма да си достоверен на терена на национализма, предавайки личните си полезности. “
България да влезе в Шенген и еврозоната, с цел да приключим пълноценната си интеграция в Европейски Съюз
„ Тема, по която съм доста зает. Направих редица акции и в предходния и в сегашния Екологичен потенциал. Гордея се, че на последния Конгрес ПЕС одобри резолюция с експлицитен текст, че България, Румъния и Хърватия би трябвало да бъдат признати неотложно. С влизането в Шенген и еврозоната България ще приключи своя цикъл от пълноценна интеграция в Европейски Съюз. Много се надявам българското държавно управление и президентът да положат дейни дипломатически старания. За Шенген сме си свършили работата, а Екологичен потенциал и Европейска комисия неотдавна се произнесоха още веднъж. Реакцията на Нидерландия е цялостно безсрамие и подклажда антиевропейско държание. Всякакви извинения от вида „ имате корупция “ са отвън тематиката и отвън критериите за Шенген. Трябва да реагираме доста остро, в случай че ни се слагат спънки. Случващото се не е позор за България – ние сме си написали домашното и би трябвало да бъдем третирани като пълновръстен член на Европейски Съюз, а не да бъдем подритвани. “, безапелационен беше Станишев.
 
 
 
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР