Ако Европейският съвет не вземе позитивно решение и не одобри

...
Ако Европейският съвет не вземе позитивно решение и не одобри
Коментари Харесай

Заев: Не искаме незабавно членство в ЕС, а да започнем преговори

Ако Европейският съвет не вземе положително решение и не утвърди започването на договаряния със Северна Македония, ще накаже най-хубавия образец от страните в района, съобщи министър председателят на Северна Македония Зоран Заев в полемиката на срещата на високо ниво за Западните Балкани, проведена в Скопие от списание " Икономист ", предава Българска телеграфна агенция.

Както оповестяват локалните медии, Заев посочи, че страната му към този момент 15 години е в чакалнята на Европейски Съюз и схваща, че някои членки са срещу разширението на Европейски Съюз. " Ние не желаеме неотложно участие, а единствено да стартираме договарянията и да получим късмет да трансформираме нашето общество. Съседите ни, които към този момент са в Европейски Съюз - Гърция, България, Румъния, Хърватия, както и Австрия, Унгария, Италия използваха опцията още един път, по време на Общото заседание на Организация на обединените нации да подчертаят, че дават поддръжка за задачите Западни Балкани, изключително за Република Северна Македония, да стане част от съюза ", сподели Заев.

Премиерът акцентира, че е значимо и за самия Съюз да вземе положително решение за Северна Македония и посочи, че " щом Европейски Съюз даде обещание, че в случай че осъществим това, което желаят от нас, и те ще изпълнят обещанието си ".

Бившият гръцки министър председател Алексис Ципрас на собствен ред сподели, че Преспанският контракт демонстрира, че Северна Македония е сигурен сътрудник на Европейски Съюз и той би трябвало да дефинира дата за начало на договаряния. Европейски Съюз би трябвало да приключи националната си интровертност, прикани той. В по-голямата част от речта си Ципрас подсещаше за решаването на разногласието за името, чийто контракт удостоверява и упоритостта на Европейски Съюз да откри мир и непоклатимост.

Народът страда задоволително поради споровете от предишното, сподели Ципрас и насочи обръщение, че определянето на дата от Европейски Съюз ще бъде значимо обръщение и за ръководещите, и за жителите. Според него даването на дата ще затвори всички благоприятни условия за нови войни и спорове на територията на някогашна Югославия. Той съобщи, че договорът е подписан " заради щастливото съвпадане да има прогресивни държавни управления и в Северна Македония, и в Гърция ".

Бившият асистент държавен секретар на Съединени американски щати Уес Мичъл на собствен ред уточни, че Западът би трябвало да покаже, че позитивните образци би трябвало да бъдат наградени, и Преспанският контракт беше подобен позитивен образец. Договорът отвори нова глава в връзките сред Гърция и Северна Македония, даде опция за по-добро икономическо съдействие и откри пътя на Скопие към Европейски Съюз. Преспанският контракт има резултат върху целия район, той е резултат от серия интензивности и е значим миг за интеграцията на задачите Западни Балкани, сподели Мичъл.

Той посочи и Договора за добросъседство с България, а като основни за бъдещето на района уточни диалозите сред Белград и Прищина и предстоящото начало на договарянията за присъединение към Европейски Съюз на Северна Македония и Албания.

Мичъл предизвести, че в случай че страните от района не станат част от Европейски Съюз, нещо друго ще запълни тази празнота, без значение дали това ще бъдат Русия и Китай или нови етнически конфликти.

" Трябва да поддържаме района стопански и политически. Западът би трябвало да бъде гледан от страните в района като средство за определяне на мир и разцвет. А страните в района би трябвало да схванат, че в случай че пречат на пътя на своите съседи, пречат и на своя път ", сподели Мичъл.

Съединени американски щати не желаят нито територии, нито районът да зависи от тях, а се афишират за мощно демократични страни, които могат свободно да вземат решение към кой съюз да се причислят.

Той счита, че Русия и Китай имат преимущество в района, тъй като се счита, че те извършват обещанията си. Визията на Русия и Китай за бъдещето на Западните Балкани съгласно него не планува независимост и свободно развиване на конкурентност, а тяхното ограничение. Русия усилва въздействието си в Източна Европа, както и Китай, и се стараят да получат геополитическа и икономическа доминация, само че става дума за властнически модели, уточни той.

Мартин Шулц, някогашен ръководител на Европейския парламент, в този момент ръководител на Социалдемократическата партия в Германия, сподели, че не може да бъде сигурен какво решение ще вземе Европейски Съюз за началото на договаряния на Северна Македония и Албания, защото не е сигурен по какъв начин ще завършат тактическите игри на водачите на Европейски Съюз.

" Не сме сигурни какво ще кажат холандският парламент и парламентите в другите страни. В Германия мога да въздействам на решението, само че не е несъмнено ще се съгласи ли новото държавно управление във Виена. Опитът ми в Европейски Съюз е, че всички знаем, че ни би трябвало прогрес, само че институциите са несигурни за самия Европейски Съюз. На изборите във Франция и Италия победиха силите, които са срещу Европейски Съюз. Марин льо Пен не желае еврото. Същото става и с Италия, която не желае другите да се бъркат в решенията й ", сподели Шулц.

Той сподели, че Европейски Съюз би трябвало да следва смелостта при решение на проблемите, каквато демонстрираха Зоран Заев и Алексис Ципрас. /БТА
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР