11% от българите заявяват, че са готови да продадат гласи

...
11% от българите заявяват, че са готови да продадат гласи
Коментари Харесай

Галъп: 11% от българите са готови да продадат гласа си

11% от българите декларират, че са подготвени да продадат гласи си в отговор на въпрос "Вие персонално, бихте ли, или не бихте приели да гласувате на локалните избори за даден претендент, партия или коалиция против възнаграждение, различен тласък или по насила ".
Това демонстрират данни от последното проучване на "Галъп интернешънъл " във връзка с настройката към "стимулирано " или "наложено " гласоподаване.
81% не биха, а останалите 8% не могат да преценяват.
Тези 11% се равняват условно на над 600 хиляди души - от общо към 5.5 милиона непрекъснато пребиваващи у нас и имащи право на глас. Към тях има възможност да се прибавят и известна част от тези 8% колебаещи се.
Според проучването най-високи са дяловете на тези, които си признават, че биха дали своят вот при тласък или насила, измежду най-бедните и ниско образованите, респ. при ромите делът на склонните е 40%.
За поредна година се открива, че най-младите са и в най-голяма степен склонни на искреност по въпроса за подвластния избор.
От "Галъп интернешънъл " показват, че тематиката със подвластното гласоподаване, в това число за пазаруване на цели комисии, подправяне на протоколи и така нататък, става извънредно настояща в дните преди вота, като на разнообразни места се чуват разнообразни цени за глас – до 150 и даже до 200 лева Разликата при тази акция е, че става дума за локални избори, а с цел да подмениш вота в някое обитаемо място, е нужно не толкоз огромно количество гласове.
В случая има действителен залог на доста места, респективно подвластните вотове или неточните практики могат да повлияят в доста по-голяма степен, в сравнение с национални избори, разясняват социолозите.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР