ГЕРБ предлага регулация на професията брокер на недвижими имоти
Депутати от парламентарната група на ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект, ориентиран към регулация на специалността „ брокер на недвижими парцели “. Той планува Агенции и брокери на недвижими парцели да може да упражняват своята активност, единствено в случай че са вписани в Национален указател на медиаторите при покупко-продажби с недвижими парцели.
Този указател ще е обществен, ще се води от Агенцията по вписвания и ще се осъвременява на всеки две години. Целта е да бъде предоставена гласност на лицата, които оферират такива услуги: тяхното обучение, опит, наложени наказания и санкции.
Според вносителите посредническите услуги при покупко-продажби с недвижими парцели е активност с висока социална значителност, която обаче не е регламентирана в нормативен акт. Това основава риск от безотговорно даване на тези услуги, което може да ощети съществено продавачи и купувачи на парцели, а също и страната поради отбягване на налози.
Затова в новия закон се предлага всеки, който желае да упражнява специалността „ брокер на недвижими парцели “ да отговоря на избрани условия:
Изисквания за практикуване на специалността: Кандидатите би трябвало да имат трета квалификационна степен „ Брокер “ със компетентност „ Недвижими парцели “ или висше обучение с нужния опит. Освен това, те не би трябвало да са осъждани и са задължени да имат застраховка „ Професионална отговорност “;Поддържане и повишение на квалификацията: Брокерите ще би трябвало да минават професионални образования с минимална дълготрайност от 40 часа, най-малко два пъти в границите на две календарни години, в лицензирана учаща институция;Санкции при нарушавания: Физически лица, извършващи посредническа активност без регистрация, ще бъдат глобявани с сред 5 000 и 15 000 лева, а юридическите лица – с имуществена глоба от 50 000 до 500 000 лв..
Този законопроект е част от по-широките старания за контролиране на пазара на недвижими парцели в България. През последните години разнообразни политически партии, в това число „ Възраждане “ и „ ИТН “, предложиха сходни ограничения. Тези начинания провокираха разнопосочни реакции в сектора, като някои организации показаха поддръжка, а други опасения по отношение на евентуална монополизация и липса на бистрота.
Предложените от ГЕРБ ограничения целят да открият ясни стандарти и да покачат доверието в бранша на недвижимите парцели. Очаква се разискването на законопроекта да продължи в Народното събрание, като ще се вземат поради мненията на всички заинтригувани страни.




