Звездните дюни - или пирамидалните дюни - са наречени така

...
Звездните дюни - или пирамидалните дюни - са наречени така
Коментари Харесай

Разгадаха тайната на най-големите дюни на Земята

Звездните дюни - или пирамидалните дюни - са наречени по този начин поради присъщите си форми и доближават стотици метри височина.


Те се срещат в Африка, Азия и Северна Америка, както и на Марс, само че до момента специалистите не са могли да дефинират по кое време са се образували.

Сега учените откриха, че дюната Лала Лалия в Мароко се е образувала преди 13 000 години, заяви Би Би Си.

Звездните дюни се основават от противоположни ветрове, които трансформират посоката си. Разбирането на възрастта им оказва помощ на учените да схванат тези ветрове и да разгадаят климата от онази ера - споделя професор Джеф Дюлер от университета в Аберистуит, който разгласява проучването дружно с професор Чарлз Бристоу от университета " Бъркбек ".

Лала Лалия (име на езика на коренното население, означаващо най-високата свещена точка) се намира в пясъчната област Ерг Чеби в югоизточната част на Мароко. Тя е висока 100 м. и необятна 700 м. с излъчващи се ръкави.

След първичното си образуване стопира да пораства за към 8000 години, след което бързо се е разширявала през последните няколко хиляди години.

Обикновено в геоложката история на Земята могат да се разпознават пустините, само че звездни дюни не са били датирани до момента.

Професор Дюлер споделя, че това може да се дължи на обстоятелството, че те са толкоз огромни, че експертите не са осъзнавали, че гледат една обособена дюна.

" Тези открития евентуално ще изненадат доста хора, защото виждаме какъв брой бързо се е формирала тази голяма дюна и че тя се движи из пустинята с към 50 см. годишно ", прибавя той.

Учените употребяват техника, наречена луминесцентно датиране, с цел да дефинират възрастта на звездните дюни. Методът пресмята по кое време за финален път песъчинките са били изложени на дневна светлина.

Проби от пясък са взети на мрачно от Мароко и са оценени в лаборатория в условия на слаба алена светлина, сходни на старомодна фотографска работилница.

Професор Дюлер разказва минералните зърна в пясъка като " дребни акумулаторни акумулатори ". Те съхраняват в кристалите си сила, която идва от радиоактивността в естествената среда./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР