Какво не знаем за атеросклерозата
Знаем ли всичко за атеросклерозата? Можем ли да влияем върху някои от факторите, които я предизвикват?
Темата разяснява в “Нашият ден “ проф. Лъчезар Гроздински, ръководител на Националното сдружение по ангиология и флебология. Председател на Комисията по ултразвукова съдова диагностика и член на управителните препоръки на Българското сдружение по ендоваскуларна терапия.
“Атеросклерозата съставлява нормално хронично прогресиращо заболяване, което протича от време на време на рецесии. Засяга като цяло всички съдове на организма.
Развива се в по-късна възраст. Има избрани рискови фактори, които могат да способстват за развиването на болестта. Ние познаваме единствено част от механизмите за развиване на атеросклерозата без да знаем цялата истина.
Атеросклерозата е водеща причина за гибел в индустриално развитите страни. Тя предизвиква притеснение на артериалните съдове, които хранят вътрешните органи. И когато засегне сърдечна артерия, предизвиква инфаркт при нейното задръстване.
При задръстване на мозъчна артерия предизвиква инсулти.
При задръстване на периферна артерия предизвиква съдова периферна гангрена на крайниците или може да аргументи инфаркт на вътрешни органи. "
Можем ли да се предпазим
" Превенция има до известна степен. Да се опитаме да редуцираме рисковите фактори. Не можем да премахнем генетичния фактор.
Но фактори като артериална хипертония, като нараснал холестерол, захарен диабет, тютюнопушене и продължителен стрес, можем или да лекуваме с лекарства, или да променим нашия метод на живот. "
Чуйте Лъчезар Гроздински в звуковия файл.
Снимки: персонален списък, pixabay
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ




