Знаем, че Земята е на около 4,54 милиарда години –

...
Знаем, че Земята е на около 4,54 милиарда години –
Коментари Харесай

Откриха най-старото парче от Земята

Знаем, че Земята е на към 4,54 милиарда години – само че какви тъкмо са били най-ранните стадии от нейната еволюция е много мъчно да се каже. За благополучие, в този момент науката получи помощ от едно синьо парче циркон, датирано на към 4,4 милиарда години, което го прави най-старото парче от Земята, което в миналото е било откривано – въпреки че това не е най-старото нещо, което в миналото сме намирали на планетата ни.

Древният кристал е открит в Западна Австралия в далечен скален масив, наименуван Джак Хилс. В проучване от 2014 година учените датират откритието на 4,39 милиарда години, плюс минус няколко милиона години. С други думи, те са удостоверили, че това е най-старият прочут геологичен материал.

Още преди този момент проучване се знаеше, че цирконите са едни от най-старите камъни на Земята, макар че намирането на такива на възраст е извънредно рядко, което прави находката още по-значима.

Цирконите се образуват като минерал в някои магми при тяхното изстудяване. Те са много здрави и са способни да оцелеят в продължение на милиарди години, даже подложени на интензивна топлота или налягане. Това ги прави идеални капсули на времето от ранната история на Земята.

ТРябва да се има поради, че този съответен кристал е безусловно дребен, едвам забележим с просто око. Но макар микроскопичните си размери той има голямо значение.

Датата на възникването му е едвам 160 милиона години след образуването на нашата Слънчева система. Това значи, че той е основан единствено десетки милиони години откакто ранната прото-Земя се е сблъскала с великански обект с размерите на Марс, създавайки нашата Луна и трансформирайки планетата ни в светещо алено кълбо разтопена канара.

Това късче циркон обаче подсказва, че тази огнена дупка не е траяла прекомерно дълго. Ако той е на 4,4 милиарда години, то тогава Земята би трябвало да се е охладила и сгъстила на този стадий, образувайки земна кора. Тоест, минералът е доказателство, че Земята е развила среда с течна вода преди към 4,3 милиарда години и евентуално живот малко по-късно.

„ Така се удостоверява визията ни по какъв начин Земята се е охладила и е станала обитаема. Това може да ни помогне да разберем и по какъв начин биха се формирали други обитаеми планети “, споделя професор Джон Вали, геохимик от Университета на Уисконсин-Медисън, в изказване, направено през 2014 година

„ Земята е била съединена от доста хетерогенен материал от Слънчевата система “, добавя Вали. „ Нашите проби са се образували след охлаждането на магмените океани и потвърждават, че тези събития са били доста, доста ранни “.

Въпреки това, въпреки че цирконът от Джак Хилс може да е най-старото парче от Земята, което в миналото сме откривали, той не е най-старият материал, който в миналото е бил намиран на планетата. Тази купа принадлежи на едни дребни зрънца междузвезден прахуляк.

Тези дребни фрагменти от астероида Мърчисън, паднал във Виктория, Австралия, през 1969 година, са датирани на невероятната възраст от 5 до 7 милиарда години. Според учените, които са ги анализирали, зърната са доказателство, че през това време Млечният път е минал през „ интервал на засилено звездообразуване “.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР