Земята има втори Троянски астероид, движещ се по същата орбита

...
Земята има втори Троянски астероид, движещ се по същата орбита
Коментари Харесай

Земята има втори Троянски астероид

Земята има втори Троянски метеорит, движещ се по същата орбита като планетата ни, заяви Ройтерс.

Астероидът 2020 XL5 е с диаметър 1,2 км. Той ще остане на същата орбита като Земята 4000 години. Астрономите го разказват след наблюдения с телескопи в Чили, Аризона и Канарските острови, откакто е открит през декември 2020 година

Той може да е бил уловен от Земята преди 500 до 1000 години.

Троянски са метеоритите, които се движат към Слънцето на същата орбита като планета. Те не се сблъскват с нея, тъй като са в мъртва зона, в която гравитационните сили ги държат да обикалят със същата скорост като планетата.

Преди да бъде открит подобен към Земята през 2010 година, бяха известни единствено към Юпитер, Нептун и Марс. Около Юпитер те са 10 000, край Нептун - 28, край Марс - 4, край Уран -2. Край Венера също е прочут един.

Местоположението на метеорита варира сред към 90 милиона и 270 милиона километра от Земята. Той е в една от петте точки на Лагранж - L-4, което изяснява стабилната му орбита. Точките L-4 и L-5 обаче са доста сложни за наблюдаване от Земята.

Според създателите на проучването, ръководени от експерти от университета на Барселона, 2020 XL5 е построен от въглерод и може да е изхвърлен от астероидния пояс от Юпитер. Въпреки че е открит преди година, чак в този момент те са съумели да потвърдят, че е троянски.

Астероидът наподобява от вида С, изяснява ръководителят на проучването, планетологът Тони Сантана-Рос от университета на Барселона. Те са тъмни на цвят поради многото въглерод, само че с изключение на него са построени от скали и минерали.

Първият прочут земен Троянски метеорит е 2010 TK7 и също е в четвъртата точка на Лагранж. Той е по-малък - с диаметър 400 км.

Изследването е оповестено в сп. "Нейчър къмюникейшънс ".

The second Earth's troyan asteroid confirmed:
Discovered one year ago, 2020XL5 was captured by our planet in the 15th century and will be ejected from the Lagrange L4 point in 10000 years, according Man-To Hui et al ArXiv:

Image: NASA
— Xavi Bros (@Xavi_Bros)
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР