Здравни експерти във Великобритания издадоха предупреждение за силно заразна болест,

...
Здравни експерти във Великобритания издадоха предупреждение за силно заразна болест,
Коментари Харесай

100-дневната кашлица: Разпространява се силно заразна инфекция

З дравни специалисти във Англия издадоха предизвестие за мощно заразна болест, известна като " 100-дневната кашлица " , която бързо се популяризира в Обединеното кралство. Бактериалната зараза, която претърпява скок от 250% в случаите, стартира със признаци, наподобяващи простуда, само че може да прогресира до продължителни и интензивни пристъпи на кашлица, продължаващи до три месеца, заяви Fox News.

Агенцията за здравна сигурност на Острова заяви, че сред юли и ноември е имало 716 обявени случая на коклюш, бактериална зараза на белите дробове, което е три пъти повече от същия интервал на 2022 г. 

Д-р Гаятри Амирталингам, заместник-директор на стратегиите за публично опазване на здравето в организацията, сподели пред The ​​Independent, че броят на инфекциите е намалял по време на пандемията от COVID-19 заради политиките за обществено разграничаване и блокиране, само че в този момент още веднъж се повишава, сочат отчетите. 

Какво е магарешка кашлица?

Коклюш, зараза на белите дробове и дихателните пътища, породена от бактерията Bordetella pertussis, в миналото е била главен палач на бебета. Ваксина от 50-те години фрапантно понижава убийственото й влияние.

" Преди 60-те години на предишния век, когато допускам, че започнахме с имунизирането, е имало епидемии на всеки три години ", споделя професорът по педиатрия в университета в Бристол Адам Флин пред The ​​Guardian. 

Не единствено бебетата, само че и по-големите деца и възрастните също могат да получат магарешка кашлица. " 100-дневната кашлица " може да аргументи херния, възпаление на хрущялната част на ребрата и инфекции на междинното ухо. 

Националният институт по алергии и инфекциозни заболявания във Англия акцентира, че магарешката кашлица може да затрудни дишането. Интензивната кашлица може също да докара до повръщане и възпалени или даже счупени ребра. Тя е предотвратима и е налична ваксина, която може да отбрани децата и бебетата, припомнят здравните управляващи в страната.

Повече от 1000 случая на магарешка кашлица бяха са регистрирани в Хърватия единствено преди две седмици.

" Тези случаи рядко се срещат, само че не са изключение. Това, че детето беше имунизирано, бе и повода болестта да протече леко ", разяснява наскоро доктор Радина Николова от Детско поделение в МБАЛ " Д-р Братан Шукеров " в Смолян, която още със започване на работа е попаднала на доста забавен случай – дете, болно от коклюш, макар имунизацията, която има. 

Европейският център за предварителна защита и надзор на болесттите (European Centre for Disease Prevention and Control) разказва методите на заразяване, споделя кои са хората в максимален риск и по какъв начин да се предпазим от коклюш. " Фокус " ви ги демонстрира.

Начини за заразяване с коклюш

Коклюшът се популяризира най-вече посредством поемане на капчици от носа или гърлото на инфектирани човеци. Коклюшът може даже да се популяризира от субект, който има единствено лека форма на коклюш или от субект, който е асимптоматичен. Често по-големи братя и сестри и родители, които може да са носители на бактериите, носят заболяването вкъщи и заразяват бебето в семейството.

Хората в максимален риск

Коклюшът може да се появи на всяка възраст. Увеличава се броят на възрастни и юноши, които са диагностицирани с коклюш. Понастоящем възрастовите групи с най-често диагностициран коклюш са бебета под една година и юноши сред 10 и 20 години. Всички, които не са имунизирани против коклюш с предложения брой дози ваксина, са изложени на риск, без значение от възрастта.

За разлика от заболявания като варицела (варицела) и морбили, е допустимо да имате коклюш повече от един път през живота си, защото антителата, които се развиват след зараза или имунизация, не траят във времето.

Как да се предпазим от коклюш

Най-важният метод за попречване на коклюш е посредством цялостна имунизация. Ваксината против коклюш нормално се ползва в композиция с дифтерия и тетанус (често в композиция и с полиомиелит,  Haemophilus influenzae и хепатит B. Първичен курс от три дози ваксина DTaP (дифтерия, тетанус, ацелуларен коклюш) или ваксина DTwP (дифтерия, тетанус, целоклетъчен коклюш) нормално се дава на възраст сред два и дванадесет месеца. Препоръчва се трета/четвърта доза на възраст 11–24 месеца и друга доза сред три и шест години.

Съществуват обилни разлики сред националните имунизационни графици във времето на използване на тези дози. Някои страни предлагат бустери за юноши, по време на бременност или скоро след раждане.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР