Заявките за увеличение на пенсиите от последните дни се сведоха

...
Заявките за увеличение на пенсиите от последните дни се сведоха
Коментари Харесай

Сачева очерта три варианта за увеличаване на пенсиите

Заявките за нарастване на пенсиите от последните дни се сведоха до три разновидността, стана ясно през днешния ден от изказване на обществения министър Деница Сачева в Добрич. За два от тях се говореше и до момента, само че министърът към този момент поддържа трети вид, препоръчан от КНСБ. Единият е да продължи добавката от 50 лева, другият е за преизчисляване на пенсиите с прихода от 2015 година, като освен това състояние нарастване ще има за 1.1 млн. пенсионери, изясни министърът. Третият вид е предлагането на синдикатите за преизчисляване на всички пенсии, като се промени тежестта за всяка година застрахователен стаж, тъй че да се резервира солидарният и обективен модел на общественото обезпечаване у нас, добави тя. Решение се чака в края на септември - началото на октомври.

" Различните разновидности общо биха коствали сред 1.2 милиарда лева и 3.8 милиарда лева ", уточни Деница Сачева. Тя счита за добър модела, който оферират синдикатите, тъй като по този начин " хората ще бъдат подтиквани да се обезпечават на техните действителни приходи и всеки би трябвало да си дава сметка, че пенсията е заместващ приход, който регистрира персоналния принос ".

В последните години ГЕРБ прави тъкмо противоположното на това, което през днешния ден общественият министър дефинира като обективен вид, отчитащ персоналния принос на човек. С изпреварващо нарастване на минималната пенсия ръководещите изравниха хора с друг принос към обезпечаването. През 2018 година без причини в кодекса за обществено обезпечаване бе анулирано плавното нарастване на тежестта на всяка година застрахователен стаж, на което се разчиташе да направи пенсиите по-адекватни. В момента всяка година труд носи тежест от 1.2 във формулата за пресмятане на пенсията.

ПОЗИЦИИ

КНСБ твърдо се разгласи срещу преизчисляване с по-съвременен застрахователен приход , защото счита, че този метод разрушава съществени правила на обезпечаването, като раздира връзката сред принос и права и " насилва " солидарността под претекст за нарастване на най-ниските пенсии. " От години отстояваме позиция, че единственият верен и обективен метод за повишение на размера на пенсиите е посредством увеличение приноса/коефициента (сега 1,2) на всяка година застрахователен стаж, което регистрира осигурителния принос на всяко обезпечено лице, респективно пенсионер ", подсетиха оттова.

Два от четирите разновидността правят работа - преизчисляване на всички пенсии и преизчисляване на тези, отпуснати преди 2015 година, другите два са малоумен и най-глупав, съобщи тези дни пред Българска национална телевизия президентът на КТ " Подкрепа " Димитър Манолов. Най-глупаво е да бъдат увеличени единствено минималните пенсии, тъй като се скапват съотношенията в размерите на пенсиите, които би трябвало да са във функционалност от осигурителния стаж и осигурителния принос на лицата, разяснява той. Като леко неуместно той дефинира да се направи добавката от 50 лева непрекъсната.
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР