Защо малкият ученик трябва да получава джобни, колко и как

...
Защо малкият ученик трябва да получава джобни, колко и как
Коментари Харесай

Уроци за парите: преди детето да тръгне на училище

Защо дребният възпитаник би трябвало да получава джобни, какъв брой и по какъв начин да го научим да възнамерява разноските си за седмица напред.

Съвети дава детският психолог Антон Скобелев.

Предучилищна възраст (5–7 години): от кое място идват парите?

Детето е пораснало, по-добре се ориентира във всички сфери на живота, към този момент е научило и първите уроци за финансите. Идва време за по-специфичните въпроси. Например, в предучилищна възраст то ще се интересува от това по какъв начин тъкмо се движат парите в обществото: кой заплаща заплати на родители и всички други възрастни към него, какво прави продавачът с парите, получени за стоките, какъв е фамилният бюджет и бюджетът на града?

Може да попита даже какво съставляват налозите и по какъв начин ги плащаме. Така то стартира да се среща със комплицираните стопански понятия. В предучилищна възраст то може да се научи към този момент да възнамерява. Ако до този миг то по-често е говорило за „ тук и в този момент “, в този момент разисква проекти за близко бъдеще - най-малко в границите на една седмица.
Заедно с детето може да обсъдим

по какъв начин по-добре и по-ефективно да похарчим избрания за тази седмица бюджет

Например, даваме на детето 10 лв. (от парите за игра) и питаме: „ Как би желал да ги похарчиш? “  И му обяснение, че пътуването до зоологическата градина коства два лв., сладоледът - два, нова играчка - четири, пътешестване до игралната зала – два лв..

Ако то може да брои добре, тогава, несъмнено, можете да преминете към по-едри суми, които то да разпределя. А, когато наближи учебна възраст, го запознайте с действителните пари и действителните цени. И по този начин, посредством игра или на полуигра, хлапето се научава да възнамерява (и в това време се приготвя за учебно заведение!).

То последователно схваща, че няма как да посети всички забавни места, да получи всичко, което желае, че парите са лимитирано количество, и, че в този момент би трябвало да избере едно нещо, а идващия път вероятно може да получи това, от което през днешния ден се е отказало. Това е началото на финансовото обмисляне и съзнателното отношение към парите.

Струва си да срещнем детето с обстоятелството, че като работим, ние сякаш „ обменяме “ време за пари. Може, несъмнено да отделим същото време и за нещо друго - разходки със фамилията, пътувания, четене или игра онлайн.

Винаги е въпрос на избор и приоритет. В предучилищна възраст то би трябвало да разбере, че парите не се появяват просто по този начин, парите са заплащане за вложен труд и старания и би трябвало да им се отдава дължимото почитание.

На 7-10 години се учи да възнамерява и икономисва

Често родителите задават въпроса: по какъв начин да научим детето да борави с парите? В учебно заведение то претърпява следващата рецесии – тази на израстването. Има сфера на живот, за която единствено то е отговорно. То към този момент пресмята добре, знае по какъв начин да възнамерява действия за седмицата и единствено взема решение спорове със съученици. Следователно от учебна възраст към този момент има смисъл да получава джобни пари. Няма значение дали са 2 или 5 лв. дневно, само че джобните пари би трябвало да се дават постоянно. То би трябвало да знае какъв брой пари ще има тази седмица, какъв брой последваща. Това е единственият метод да стартира да възнамерява разноските си и да икономисва за огромни покупки.

След няколко години то към този момент ще се научи да ръководи парите много по-ефективно.

Джобните пари не са безусловно наличност в джоба

Можете да му вземете детска банкова карта, която да е обвързвана с вашата сметка. Още от първи клас си коства да го научите да икономисва – да вземем за пример класическите 10% от всичките си джобни и да ги отдели за подарък. Целта е не просто да икономисва, а да има цел. Да знае защо заделя пари в този момент и какво желае да купи с тях в края на месеца или годината. Това е един от методите да го научите да се отнася деликатно с парите.

Говорете с детето си - обсъдете по какъв начин и защо възнамерява да харчи пари, за какви неща харчат пари приятелите му. За учениците е значимо посредством игри и дребни суми да се научат да се разпореждат с действителните пари.

Мона Василева / Новите родители

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР