Започваме кампания за популяризиране на културно-историческия туризъм в България. Избрахме

...
Започваме кампания за популяризиране на културно-историческия туризъм в България. Избрахме
Коментари Харесай

Марияна Николова: Започваме кампания за популяризиране на културно-историческия туризъм

Започваме акция за разпространение на културно-историческия туризъм в България. Избрахме тя да започва предпочитано с 6-те обекта, за които единствено преди дни Министерският съвет отпусна средства за продължение на прочуванията им. Един от тях е античният и феодален град Мисионис, който се намира на територията на Търговище. Това съобщи вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова пред медии в Търговище. Тя напомни, че решението на кабинета за даване на средства от 1,8 млн. лв. демонстрира и цялостната воля на държавното управление за поощряване и развиване на тези обекти, както и целта им.
Инициираме тематичната акция със специфичен фокус към тези археологически обекти, с което желаеме да надградим и още повече да засилим вниманието към културно-историческия туризъм, уточни министър Николова. По думите ѝ се възнамерява да бъдат направени къси видеа, които да дават любопитна информация за археологическите забележителности. Приоритетно те ще се популяризират в обществените медии и интернет канали.

Вицепремиерът добави, че при реализацията на самодейността ще разчитаме на експертността на професор Николай Овчаров. Вярвам, че с неговото подпомагане ще успеем да създадем артикул от най-високо качество, който да разпространява благосъстоянията на България и да притегли повече гости в районите на страната, уточни министърът.
Аз назовавам Мисионис северния Перперикон, разяснява проф. Овчаров. Според него това ще е флагманът на туризма, с който ще можем да привличаме доста гости в района в Северна България. По информация на археолозите едвам 1% от целия град е оголен. В базилика номер 3 е непокътнат достоверният под, който е отпреди повече от 1500 години. Съхранен е тронът, от който са водени църковните служби. Запазено в първичния си тип е и място за кръщаване. Разкрита е и част от укрепителна стена, която доближава височина от 12 метра. В региона па Търговище има над 1100 археологически обекта.
Министърът напомни още, че сходна самодейност Министерството на туризма към този момент осъществя взаимно с екскурзоводите и тя потвърди какъв брой е сполучлив този метод за поощряване на визитите на разнообразни забележителности. Видеата бяха гледани и споделяни от милиони консуматори в обществените мрежи както измежду българите, по този начин и от чужденци.



Считаме, че по този метод в допълнение ще насърчим пътуванията за културно-исторически туризъм, което ще подкрепи насърчаването на визитите през 4-те сезона и ще обезпечи поток от гости в 12-те месеца на годината, посочи вицепремиерът. И добави, че това ще окаже позитивен резултат за одобряване на България като целогодишна туристическа дестинация и ще подтиква развиването на бранша на локално и национално равнище.

В рамките на работното си посещаване вицепремиерът прегледа и античния и феодален град Мисионис. По време на визитата тя бе придружавана от доктор Дарин Димитров - кмет на община Търговище, регионалния шеф Митко Стайков и археолога проф. Николай Овчаров. Мисионис е античното лице на днешно Търговище. Проучванията на терена са почнали през 1962 година от известния български археолог проф. Димитър Овчаров, татко на още по-известния археолог проф. Николай Овчаров. За много дълъг интервал от време - повече от 30 години - изследванията на античния град са прекратени, с цел да се възобновят още веднъж през 2004-та. Досега археолозите са разкрили цели квартали, здания, водохранилище с размер близо 1000 куб. м. Късноантичната и средновековна цитадела Мисионис е включена в 100-те национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Могат да се откроят 4 съществени интервала в развиването на Мисионис. Първият е римски, почнал през първите епохи на новата епоха със основаването на града след идването на римляните по нашите земи. След това е ранновизантийският - в интервала 5-6 век, когато Мисионис е бил значим стопански и търговски център за района. През 9-10 век, по време на Първата българска страна, на територията на Мисионис има старобългарско населено място, тясно обвързвано с културата и стопанската система на столицата Велики Преслав. А по време на Второто българско царство градът е значим икономически и търговки център.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР