Започва черешоберът в област Кюстендил. Реколтата тази година се определя

...
Започва черешоберът в област Кюстендил. Реколтата тази година се определя
Коментари Харесай

Започва черешоберът в Кюстендилско

Започва черешоберът в област Кюстендил. Реколтата тази година се дефинира като междинна и под междинната. Прогнозна изкупна цена за кг набрани череши е 80 стотинки. Лшипсват задоволително искащи да берат череши. 

Плододаващите черешови масиви в Кюстендилско са към 20 000 декара, сезонно се берат към 5 000 - 6 000. тона. 

Черешоберът продължава повече от месец. Цели фамилии, родственици са по градините. Безработни се хващат на отплата, служители вземат отпуск и стават берачи, с цел да припечелят. Как е тазгодишната годишна продукция - общинският консултант и началник на земеделска кооперация Валери Йовев:

" Няма доста череша, в полза на истината, има пропадания, има измръзвания ".

Доайенът на локалното зарзаватчийство и агроном Кирил Димитров добави:

" При мене е малко под междинното състояние, до момента в който в Невестинската община, долу в ниското, сланата ги унищожи. С тези ниски цени от 60-80 ст. ние сме губещи и последователно започваме да се отхвърляме ". 

Има ли картел в изкупуването и реализацията на кюстендилските череши:

" Картелът си е доста ототдавна и страната не взима никакви ограничения по тоя въпрос и овощарството ще си го унищожим идващите години. Италианците, откогато пристигнаха, те държат ниска цена ".

Цветанка Димитрова, която непроменяемо е в черешобера, всяка година посочи:

" Надницата от 50 стотинки на кг за берачите ".
Източник: bnr.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР