Забраняват се налагането на политически доктрини от учители, зам.-директори, директори

...
Забраняват се налагането на политически доктрини от учители, зам.-директори, директори
Коментари Харесай

Забраниха политическата дейност в училищата

Забраняват се налагането на политически доктрини от учители, зам.-директори, шефове на учебни заведения и градини

Депутатите дефинитивно одобриха промени в Закона за предучилищното и учебното обучение, които не разрешават политическата и партийната активност в учебни заведения и детски градини.

От 160 дали своят вот народните представители - "за " бяха 115, "против " 33, а 12 гласоподаваха "въздържал се ".

Новоприетият закон заявява, че автономията на учебните заведения и детски градини не може да се нарушава от политическа и партийна активност. Забраняват се налагането на политически доктрини от учители, зам.-директори, шефове на учебни заведения и градини и от 28-те началници на районните ръководства на образованието и чиновниците в тях. Законът към този момент изисква от тях да са политически неутрални при осъществяване на функционалностите им.

По време на дебатите някогашният министър на образованието Красимир Вълчев (ГЕРБ) съобщи, че законопроектът значително е декларативен и е заслон за уволненията в просветителната система през 2021 година, само че въпреки всичко измененията, направени сред първо и второ четене, са понижили тези опасности, съобщи.

"Той рискува да ограничи сътвори държание на ограничаване в учителите във връзка с възпитанието и образуването на възгледите на децата. Не всички политически хрумвания и доктрини са неприятни - някои от тях за основополагащи полезности на нашето общество - в този смисъл бяха направени някои дефиниции в законопроекта които отстраняват този минус. Надяваме се, че този закон няма да бъде употребен за по-нататъшни политически репресии ", съобщи той.

Според депутата от ГЕРБ Петър Николов доста хора са обезпокоени поради медийните спекулации и липса на схващане на текстовете. Той помоли ръководителя на просветителната комисия Ирена Атанасова (БСП) или просветителния министър Николай Денков да уверят работещите в сферата, че този учителите няма да бъдат лимитирани да членуват в партии или да упражняват естествените си политически права отвън работното си място.

Христо Симеонов от "Продължаваме смяната " отговори, че в законопроекта ясно е дефинирано какво тъкмо значи партийна или политическа активност и той не нарушава политическите права на жителите.

Лидерът на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ се включи в дебата като съобщи, че не е редно да се вършат апели за изказвания и заявления по време на второ четене, а вместо това може да се създадат редакции, тъй че да няма мотив за разнообразни тълкувания след приемането на закона. Георги Михайлов от Българска социалистическа партия поддържа Карадайъ и сподели, че не може да се приказва за "лов на вещици " и политически репресии.

Антония Димитрова от Политическа партия сподели, че всички знаят от коя политическа партия са голяма част от шефовете в страната. "Важното е да бъдат потвърдени експерти и да не употребяват своята позиция или служебни запаси за реализирането на партийни цели ", съобщи тя.

В последна сметка след към двучасово разискване законопроектът бе признат и се трансформира в закон. Николай Денков благодари на градивното отношение на опозицията по време на разискването на законопроекта в просветителната комисия и в пленарната зала.

"Надявам се и този образец да бъде употребен и при други гласувания за всички тематики, свързани с обучение ", съобщи просветителният министър.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР