За разлика от други региони, вълната на прехода е ударила

...
За разлика от други региони, вълната на прехода е ударила
Коментари Харесай

„Виждаме лодката и искаме да се качим“: Кюстендил върви по пътя на справедливия преход

За разлика от други райони, вълната на прехода е блъснала Кюстендил преди към 8 – 10 години, когато огромна част от мините са били закрити. Последиците са били забележими – всеобщо изселване, безработица, кервани от коли, напускащи града в посока София.

Бяхме безусловно хвърлени в дълбокото без никаква помощ “, напомни кметът на града инж. Огнян Атанасов по време на откриването на Международната конференция „ Справедлив преход в Кюстендил “.

Форумът, съфинансиран от Европейския съюз, се провежда от „ Бранд Медия България “ в партньорство с Община Кюстендил, „ Електрохолд България “ и Топлоелектрическа централа „ Бобов дол “.

В подтекста на трансформацията кметът вижда и късмет. Според него точно сложният опит на Кюстендил може да се трансформира в преимущество. „ За нас е извънредно значимо да получим съответна информация от хора, които към този момент са минали през обективен преход, с цел да можем и ние да създадем осведомен избор “, съобщи той.

Регионът към този момент подхваща съответни дейности. Една от главните цели е основаването на индустриална зона, която да притегли вложения и да отвори нови работни места. Атанасов уточни, че на среща, отдадена на една от процедурите – за поддръжка на микро-, дребни и междинни предприятия – са се присъединили над 200 компании.

Ако част от тях завоюват с планове, ще открият добре платени работни места на територията на региона “, акцентира той.

Ключовата дума в тактиката на Кюстендил е „ реалистичност “. Кметът упорства, че затварянето на въглищните мощности не трябва да се случва преждевременно. „ Трябва да се запазят работни места, да се преквалифицират фрагменти в действия, близки до актуалната им специалност. Човек от минната промишленост мъчно може да стане IT експерт, само че може да е отличен експерт по поддръжка на ВЕИ уреди “, изясни Атанасов.

Обучението също е измежду целите. „ Привърженик съм на това хората да бъдат обучавани в самите компании – от положителни практици и теоретици. Така знанията се усвояват най-добре “, сподели още той. По думите му добре квалифицираното прекосяване през прехода е от значително значение.

Колкото по-добра е подготовката, толкоз по-малко ще е кръвта в багра. “

Атанасов чака и опит от чужбина, който да бъде приспособен към българската действителност: „ Трябва да го създадем съгласно нашата реалност. “

В умозаключение, кметът ясно акцентира, че Кюстендил към този момент е минал през най-тежката част от процеса. „ Смятам, че от трите наранени области най-тежко ще е в Стара Загора, тъй като вълната още не ги е блъснала. Нас към този момент ни удари и бяхме хвърлени в дълбокото без избавителен пояс. Ние към този момент виждаме лодката, на която можем да се качим, и имам вяра, че в случай че действаме рационално, можем да преминем през този развой по верния метод. “

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и отзиви обаче принадлежат напълно на техния(ите) автор(и) и не отразяват безусловно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.


Огнян Атанасов Кюстендил енергийният преход Кариерен преход на опциите TOP JOBS
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР