За хората и 99,8 процента от останалите гръбначни животни наличието

...
За хората и 99,8 процента от останалите гръбначни животни наличието
Коментари Харесай

Нова вкаменелост хвърля повече светлина върху еволюцията на челюстите

За хората и 99,8 % от останалите гръбначни животни съществуването на челюсти е неразделна част от живота. Само се пробвайте да ядете тако без тях. Както всичко останало в тялото ни обаче, и челюстите е трябвало да се появят отнякъде, съобщи Ройтерс, базирайки се на обява в сп. " Nature ".

Изследователи разказват най-ранните известни гръбначни животни, които са имали челюсти, въз основата на вкаменелости на четири забележителни типа риби, открити в Китай. Две от тях датират отпреди 436 милиона години и две - отпреди 439 милиона години. 

Досега бяха известни единствено нищожни вкаменелости на гръбначни животни от този основен миг в еволюцията им, като най-ранните от тях си оставаха мистерия.

" Новите вкаменелости трансформират всичко. Сега знаем какъв брой са били огромни, по какъв начин са изглеждали, по какъв начин са еволюирали във времето ", споделя палеонтологът и началник на проучването Мин Джу от Китайската академия на науките.

Новооткритите типове - представителите на нито един от които не са били по-дълги от няколко сантиметра, са открити в Южен Китай. Досега най-ранните известни челюстни гръбначни животни са били риби, датиращи отпреди 425 милиона години.

" Почти всички гръбначни животни или гръбначни животни, които познавате - да вземем за пример тези, които виждате в зоологически градини и аквариуми, включително и ние самите, са челюстни гръбначни ", сподели Джу. " Основният проект на тялото на челюстните гръбначни животни е основан скоро след появяването им. Например, съвсем всички органи в човешкото тяло можем да проследим до първите челюстни риби. Ето за какво е значимо да обърнем взор обратно, проследявайки произхода ", предава Българска телеграфна агенция. В китайската община Чунцин са открити над 20 екземпляра от риба с дължина към 3 сантиметра, наречена Xiushanosteus mirabilis. Тя е принадлежала към група бронирани риби, наречени панцерни риби (плакодерми), която по-късно е включвала някои същински колоси.

Тази риба е живяла преди 436 милиона години, както и сходната по размери родственица на акулата Shenacanthus vermiformis, чиито фосили идват от същото място.

Другите два типа, също роднини на акулите - 10-сантиметровата Qianodus duplicis и 15-сантиметровата Fanjingshania renovata, са живели три милиона години по-рано. Вкаменелости от тях са открити в провинция Гуейджоу. 

Първите риби, които са били без челюсти, са се появили преди към 520 милиона години. По тяхно време  най-големите морски хищници са били морските скорпиони, достигащи да 2,5 метра дължина. 

Челюстите са помогнали рибите да наложат доминация в моретата, трансформирайки ги в дейни хищници, а по-късно да доведат до появяването на сухоземните гръбначни животни, които са се разклонили в земноводни, влечуги, птици и бозайници, в това число и хората.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР