Какво е фьон?
Чудили ли сте се за какво от време на време на мястото, където се намирате, времето е извънредно, само че в дома на ваш другар, който е единствено на няколко километра, грее блажено слънце? Е, в случай че живеете на високо, това може да се дължи на нещо, което се назовава „ фьон “.
Фьонът е метеорологичен феномен, при който от едната страна на високото място – най-често планина, която ще използваме за образец по-долу – се следи студено и влажно време, до момента в който от другата страна е топло и изсъхнало.
Това може да се изясни с изтласкването на влажния въздух нагоре при срещата му с планината. „ След това въздухът се охлажда и кондензира, до момента в който се изкачва, образувайки дъждовни облаци “, изяснява водещият на прогнозата за времето Став Данаос за BBC Weather. „ Докато вали от тази наветрена страна се губи влага и се получава топлота. След това този по-топъл въздух се спуска надолу по другата страна на планината, известна като подветрената страна. “

Именно топлият, изсъхнал вятър от подветрената страна е прочут като фьон.
Горното пояснение обаче не е единственото; съгласно Метеорологичната работа има четири вероятни механизма, които стоят зад резултата, и композиция от всички тях може да се случи по едно и също време.
Един от тези други механизми се появява, когато вятърът, удрящ от едната страна на планината, не е задоволително мощен, с цел да бъде изтласкан нагоре към върха. Вместо това въздухът, който е по-близо до върха на планината, се спуска към подветрената страна, където смяната в налягането при рухването му го кара да се затопли.
Турбулентността също може да играе роля при прекосяването на въздуха над планината, което води до неговото разбъркване. „ Това разбъркване нормално води до стопляне надолу и навлажняване нагоре на планинския въздушен поток “, изясняват от Метрополитен, „ и затова до по-топли и по-сухи ветрове в долините по посока напразно. “
След това, защото на подветрената страна на планината нормално има по-малко облаци, Слънцето има задоволително благоприятни условия да затопли нещата.

Звучи много прелестно, в случай че се намирате на подветрената страна, само че фьонът може да има някои рискови последствия. Например, по-топлите температури могат бързо да разтопят снега – даже по време на антарктическа зима – и да усилят риска от лавини и наводнения, до момента в който топлите и сухи ветрове могат да обезпечат идеални условия за пораждане и разпространяване на горски пожари.
Тези ветрове също могат да бъдат рисково мощни. През 1982 година Колорадо е връхлетяно от серия ветрове Чинук – наименованието на фьон в региона на Скалистите планини – толкоз мощни, че дървета са изкоренени, електропроводи са съборени, а покриви – развалени.

