До сравнително скоро комбинацията от светла кожа, сини очи и

...
До сравнително скоро комбинацията от светла кожа, сини очи и
Коментари Харесай

До римско време европейците са били тъмнокожи

До относително скоро комбинацията от светла кожа, сини очи и руса коса е била необичайност измежду европейците. Според нови проучвания тъмните черти може да са били стандарта чак до желязната ера, което е доста по-късно, в сравнение с смятахме.

Произхождайки от Африка, хората в началото са имали тъмна кожа, коса и очи, а чак откакто са се популяризирали в по-хладните северни елементи на Евразия, са придобили по-светли тонове. По-светлата кожа гълтам повече ултравиолетова слънчева радиация, която е нужна за производството на витамин D, и по този метод обезпечава еволюционно преимущество в райони с по-малко слънчева светлина.

„ От предходни проучвания знаехме, че първите случаи на светла кожа са преди към 15 000 години в региона на Кавказ “, споделя създателят на проучването професор Гуидо Барбуджани. Той изяснява още, че най-ранните светлокожи човеци са анадолски земеделци, които се популяризират в Европа през неолита и заместват съществуващите тогава популации на ловци-събирачи.

„ Идеята до момента беше, че това е феномен, сходен на намазването на самун с масло – става на талази “, споделя той. Новото проучване обаче – което следва да бъде рецензирано – демонстрира, че „ не е било по този начин. Било е по-скоро като леопардова кожа – понякога на места са се появявали светли и тъмни кожи “.

Авторите на проучването проучват ДНК от 348 антични хора, живели на разнообразни места в Евразия, и наблюдават съмненията в пигментацията на кожата, косата и очите през последните 45 000 години. „ Преминаването към по-светли пигментации се оказва напълно линейно по време и място и по-бавно от предстоящото, като половината от индивидите демонстрират мрачен или промеждутъчен цвят на кожата и през медната и желязната ера “, пишат те.

„ Вече имахме някои доказателства, че тъмните кожи са се задържали в Европа по-дълго от предстоящото “, споделя Барбуджани. Например знае се, че известният Човек от Чедър (открит в пещера в каньон покрай село Чедър, Съмърсет, Англия), живял през мезолита преди към 10 000 години, е имал тъмна кожа и сини очи. „ Това, което не знаехме, беше, че тъмните кожи са останали до желязната ера “.

„ Желязната ера значи основаването на Рим. Тя значи Троянската война “, продължава Барбуджани.

В своя разбор откривателите откриват, че тъмните черти са били съвсем повсеместни по време на палеолита, който е траял почти от преди 45 000 до 13 000 години. През последвалия мезолит обаче се следи пик на синеокото лице в Северна Европа, Франция и Сърбия.

През тази ера е открита и първата известна светла кожа, руса коса и сини очи в генома на 12 000-годишен ловец-събирач от Швеция.

По време на неолитния интервал – който е траял от преди към 10 000 до 4 000 години – откривателите откриват извънредно тъмна кожа в по-голямата част от Евразия, макар че в Северна Европа са разпознати дребен брой светлокожи човеци. Едва през бронзовата ера създателите на проучването откриват „ увеличение на взаимната поява на сини очи, руса коса и светла кожа “, като четирима души от Англия, Унгария, Естония и Чехия демонстрират тази композиция.

Накрая те изясняват, че геномите, датирани отпреди 3 000 до 1 700 години по време на желязната ера, демонстрират комбинация от тъмна, междинна и светла кожа в разнообразни региони на Европа и Западна Азия.

„ Открихме първия случай на ярък цвят на кожата в шведския мезолит, само че той идва единствено от една проба от над 50 “, пишат създателите на проучването. „ След това нещата се трансформират, само че доста постепенно, тъй че едвам през желязната ера честотата на светлите кожи се изравнява с тази на тъмните; през по-голямата част от праисторията множеството европейци са били с тъмна кожа “, декларират те.

Като пояснение за непредвидената дълголетност на тъмната кожа, Барбужани споделя, че „ светлите кожи са удобни в среда, в която се нуждаете от UV радиация, с цел да произвеждате витамин D, само че в случай че диетата ви се основава на риба, да вземем за пример, тогава нямате потребност от толкоз доста светлина, тъй като си набавяте витамин D с храната. “

„ И по този начин, хората с тъмна кожа, в случай че са имали подобаващ хранителен режим, са могли да живеят сносно, даже в европейския климат “, споделя той.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР