Пеперудите опрашват цветята с помощта на електричество
Пеперудите опрашват цветята с помощта на заряд от статично електричество, който генерират, до момента в който летят, сочат данни от изследване, представено от Агенция Франс Прес.
Дневните и нощните пеперуди са опрашващи инсекти, които придвижват пъстър прашец от едно цъфтящо растение на друго за размножаване, разяснява биологът Сам Ингланд от немския Институт „ Лайбниц “ за еволюционни науки и биоразнообразие.
Изследването, което той разгласява в списанието „ Интерфейс “ на Британското кралско сдружение, е първото, анализиращо способността на пеперудите да опрашват с помощта на електричество, с което насекомите се зареждат по време на полет.
Отдавна е известно, че главните опрашители, като да вземем за пример земните и медоносните пчели, събират прашец и го освобождават посредством контакт с репродуктивните органи на цветята.
Едва през 80-те години на предишния век биолозите позволяват, че електростатичните сили също играят роля в този развой, който е от значително значение за половото размножаване на цъфтящите растения.
„ Това е нещо, което не е изследвано в елементи от позиция на екологията “, споделя Сам Ингланд.
Идеята е, че по време на хвърчене тялото на насекомото натрупва позитивен електрически заряд, получен от триенето на крилата с въздуха. А „ огромна част от цветния прашец е негативно зареден “, продължава биологът.
Тъй като противоположните заряди се притеглят, този прашец естествено се насочва към коремчето на опрашващите инсекти. След това той ще придобие позитивен заряд по време на преместването си до друго цвете. Там той естествено би бил притеглен от негативното електрическо поле на това цвете.
„ Доказано е, че пчелите натрупват обилни електрически заряди по този метод “, споделя той, само че „ никой до момента не е определил количествено това за пеперудите “.
За задачите на проучването, което е тематика на докторската му дисертация в Бристолския университет, Сам Ингланд мери чистия електрически заряд на единадесет типа пеперуди, обитаващи пет континента. Той употребява пикоамперметър - апарат, който мери минимални електрически заряди - подложен на изхода на тунел, в който всяка пеперуда е летяла най-малко 30 секунди.
„ Повечето от опрашващите пеперуди натрупват позитивен електрически заряд “, твърди откривателят, който по-късно употребява програмен продукт за компютърна симулация, с цел да моделира електрическото поле, основано сред насекомото и цветето, и действието му върху прашеца.
Проучването стига до заключението, че приблизително електрическият заряд на насекомото обезпечава задоволително електростатична мощ, с цел да издигне стотина поленови зърна на височина 6 милиметра за по-малко от секунда до коремчето на пеперудата.
Резултатът е „ безконтактно “ опрашване сред цветето и насекомото.
Проучването открива, че потенциалът на зареждане на пеперудите варира доста при другите типове. Изследователят допуска, че това е обвързвано с постепенен напън. „ На този стадий това са калкулации, само че има корелации с разнообразни екологични фактори “, счита Сам Ингланд.
„ Някои инсекти извличат изгода от това, че са положителни опрашители с висок електричен заряд, тъй като това значи, че ще има повече растения, с които да се хранят “, разяснява ученият.
Обратно, други биха могли да имат интерес да носят по-нисък електрически заряд и затова - по-малко прашец, тъй като натрупването на прашец ги прави по-забележими и по-уязвими за набези от хищници.
„ Неотдавна открихме също, че насекомите откриват другите с помощта на електрическия заряд, който носят - да вземем за пример случая с гъсениците, които са предизвестени за близостта на оса “, изяснява Ингланд. Еволюционната цел в този случай би била някои инсекти да бъдат „ електрически невидими или маскирани “, позволява откривателят.

