Има само един вид цъфтящо растение в океана
Ние, хората, пъклен обичаме цветята. Миришем ги, гледаме ги, берем ги и ги слагаме във ваза. На сушата има цветя на всички места.. Но в океана има единствено един тип растения, които цъфтят. И да, те също се нуждаят от опрашване.
Морските треви са единствените същински цъфтящи растения, които живеят в морска среда. Техните цветове са се приспособили да извършват функционалностите като тези на сухоземните цветя, само че с спомагателната компликация да се намират под водата. Това е по този начин, тъй като в миналото те са били сухоземни растения, само че преди към 100 милиона години са се потопили и не са излезли.

Ливадите с морска трева се разгръщат из целия океан, като някои от тях даже будят съмнение, че са най-големото растение на планетата, защото могат да бъдат формирани от цяла войска от клонинги. Морските треви могат да бъдат и необикновено остарели, а през 2024 година най-старото известно живо морско растение в света бе оценено на 1400 години. Адски огромен рожден ден за зелено растение.
Морските треви порастват на плитко, защото, сходно на сухоземните си предшественици, разчитат на фотосинтезата, с цел да оцелеят. Обикновено те наподобяват като елементарна трева с корени в морското дъно – само че някои от типовете понякога може да разцъфти.
Цветовете на морските треви са красиви и някои от тях наподобяват извънредно доста на тези на сухоземните си братовчеди. Преди време смятахме, че опрашването под водата се реализира само посредством океанските течения, само че в този момент знаем, че – най-малко за някои типове треви – това не е по този начин.
Да, моретата имат свои лични пчели (понякога наричани идоти, Idotea). През 2016 година едно изследване даде пробни доказателства, че морските цветя могат да бъдат опрашвани от безгръбначни животни. Подобно на пчелите, жужащи сред растенията, цветовете на морската трева Thalassia testudinum се посещават от микроскопични ракообразни и морски червеи.
Тези дребни създания идват, с цел да се нахранят с вкусния и хранителен прашец на цветовете на морската трева, само че когато си потеглят, с цел да намерят друго растение, част от прашеца полепва по тях. Това е по този начин, тъй като цветето е еволюирало по този начин, че да отделя прашеца си в слуз и до момента в който животинките скачат от цвете на цвете, те несъзнателно опрашват морската трева.
Тези растения към момента могат да се опрашват и единствено посредством водните течения, само че морските пчели могат да предизвикват растежа им. Много комфортно, като се има поради, както означават откривателите, че те са измежду най-продуктивните екосистеми в света. „ Те усъвършенстват прозрачността на водата, стабилизират крайбрежията и съхраняват въглерод, а също по този начин обезпечават храна и заслон на разнородни типове “, пишат те в Nature Communications.
„ Дългогодишното разбиране, че в морето липсва опрашване благодарение на животни, неотдавна беше опровергано при морските треви, което стимулира проучванията на други морски типове “, пишат създателите на публикацията, оповестена в Science. „ Това изобретение допуска, че оплождането благодарение на животни може да е еволюирало без значение в сухоземна и морска среда и повдига опцията за появяването му в морето преди растенията да се излязат на брега. “

