За хода на преговорите за съставяне на правителство с третия

...
За хода на преговорите за съставяне на правителство с третия
Коментари Харесай

Павела Митова: Политическите анализатори не знаят какво точно искат. Забелязвам, че сме им трън в очите

За хода на договарянията за сформиране на държавно управление с третия мандат и кои са допирните точки сред политическите обединения, Tribune.bg беседва с народния представител от Има Такъв Народ Павела Митова.

Г-жо Митова, не стопират рецензиите към Има Такъв Народ, че договаряния за държавно управление не се водят обществено?

Мисля, че при много проблеми политическите анализатори не знаят какво тъкмо желаят. Когато има конфронтация сред другите политически субекти, те декларират, че политиците би трябвало да си приказват, трябвало да се върне политическия разговор, би трябвало да се водят градивни диалози по съответни тематики. Когато стартира градивен разговор, мисля, че казусът е, че ние го започваме. Забелязвам, че сме им бодил в очите.

Казват, че 15-20 депутата не може да правиш държавно управление?!

Каквото и да създадем, не мисля, че ще срещнем поддръжката навръх политическите анализатори.

България не за пръв път за последните 30 години е в такава политическа рецесия, само че преди водачите на партиите намираха допирни точки в името на страната?

Предполагам, че сега политическите решения са подбудени от персоналната политическа полза. Всеки преценя дали ще има позитив за неговата политическа групировка или не. А не дали това ще е позитив за българското общество или не. Още в зародиша на подобен вид мислене, считам, се раждат проблемите на България. Защото в случай че оставим настрани политическите си разлики, те няма да изчезнат, те ще не престават да съществуват, само че в случай че се концентрираме върху дневния ред на обществото, тематиките са надалеч от това, което ни разделя като политически обединения или идеологическо мислене.

Има съответен проблем, има и метод за неговото решение. От последните си три срещи ние установихме, че има опция да се намерят такива допирни точки. Ние го знаем, тъй като през последните три години следим по какъв начин в Народното събрание по безспорни тематики има консенсус сред нас, а 2-3 обединения гласоподават срещу, единствено с цел да гласоподават друго, а не тъй като мислят по друг метод. Смятам, че самата политическа система дотам се е извратила, че не знае дали българското общество чака антагонизма или чака проблемите му да бъдат решени. Ако е второто, аз мисля, че имаме прекалено много допирни точки сред всички политически субекти. Един подобен вид мислене – да поставиш политическото его на напред във времето, е много неправилно, тъй като във всяка една политическа групировка има доста качествени хора, които мислят еднообразно с останалите си сътрудници за обособените браншове. Очевидно нещо се случва на високо равнище, което блокира диалозите сред нас като специалисти, които работят в една и съща сфера за реализирането на едни и същи неща.

Ако се спрем на тези допирни точки, енергетиката вътре ли е?

Енергетиката е вътре. При последните два диалога виждаме, че всички политически обединения са уверени към този миг, че страната би трябвало да залага на базовите енергийни мощности, тъй като те са единствените, които могат да балансират енергийната ни система като произвеждане и ползване. Ето имаме допирна точка. Всички политически обединения считат, че би трябвало да има диверсификация на енергийните източници и това да значи да се търсят най-хубави цени при доставката им. Всички обединения в този парламент смятат, че Планът за възобновяване и устойчивост/ПВУ/ би трябвало да се предоговори в частта му, която касае намаляването на въглеродните излъчвания с 40% на база 2019г. и това бе измежду посланията на огромна част от партиите по време на изборите, както и настояването за предоговаряне на Зелената договорка. Значи откакто имаме толкоз допирни точки, можем да работим по тях и да оставим настрани нашите идеологически разлики или наклонения към една или друга геополитическа ос.

В този смисъл очаквате ли да се предоговори ПВУ?!

По отношение на излъчванията има прогрес, има съгласие тези 40% да се отнасят за цялата промишленост. Това значи, че имаме отваряне на опциите, тъй като до този миг условието бе 40% понижаване на излъчванията от ТЕЦ-овете, което подсигурява затварянето им доста преди 2038г., защото те няма да устоят на пазарния принцип. Така че има прогрес, като сега сме предложили и промени на ПВУ за изваждане на Булгартрансгаз и ЕСО от Български енергиен холдинг/БЕХ/, като Европейска комисия е отказала да промени тази промяна. На идващ стадий от преговорния развой е препоръчано да спрем с крос финансирането сред сдруженията в БЕХ. Не зная до каква степен са съумели да убедят Европейска комисия, само че през вчерашния ден на мой въпрос какво ще се случи с гаранциите по облигационните бондове на БЕХ министърът на енергетиката ми отговори, че финансовото положение на холдинга при възможното изваждане на Булгартрансгаз и ЕСО ще бъде тежко и след това БЕХ ще бъде подложен пред нуждата да предоговори изискванията по облигациите с акционерите, което от своя страна може да докара до предварителната дължимост на тези облигационни бондове.

Други допирни точки при договарянията?

Например в образованието, като до този миг всяка една групировка при договарянията твърди, че практиката " парите следват ученика " би трябвало да бъде прекъсната. Следователно в случай че концентрираме вниманието си върху подобен вид промяна, тя е задоволително обемна, с цел да можем да създадем нещо потребно за българското общество в областта на образованието. По отношение на опазването на здравето всички знаят къде са проблемите с високите цени на лекарствените артикули и неналичието им. Имаме допирни точки с всяка една групировка на тази тематика.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР