Георги Георгиев: За да продължим напред, трябва да познаваме миналото
За да продължим напред, би трябвало да познаваме предишното и да разпознаваем доста ясно черното от бялото. Това съобщи пред БГНЕС общинският консултант Георги Георгиев, който отдаде респект на почтено избитите по време на комунистическия режим.
На 1 февруари се навършват 79 години от най-масовото ликвидиране на държавници и интелектуалци в нашата история, което е осъществено от Народния съд – един противоконституционен съд, основан от държавното управление на Кимон Георгиев след преврата на 9 септември 1944 година Денят се отбелязва по самодейност на президентите Желю Желев и Росен Плевнелиев от 2011 година
„ Кръвта на нашите предшественици ни задължава с държанието си да пазим загатна, да покажем, че знаем истината поради паметта на починалите, поради почитта към техните близки и поради уважението към историческата истина, с цел да може в никакъв случай повече да няма 1 февруари в българската история “, акцентира Георгиев.
Според него младежите не са отговорни, че не знаят за закононарушенията на комунизма. „ Виновните сме ние, че няма задоволително образователно наличие в часовете по история и че не приказваме задоволително с обстоятелства “, сподели общинският консултант и добави, че е добре да има повече документални филми по тематиката, с които тези трагични събития да бъдат показани на младежите. „ А те са едни прелестни младежи и мога да го потвърдя като учител в юридическия факултет. Така по един понятен метод те могат да схванат повече за закононарушенията против човешките права, за погазването на главните свободи и за избиването на елита на нацията “, съобщи Георгиев.
Той даде и съответен образец със ориста на едно от светилата на правната просвета у нас - проф. Константин Кацаров, който е наказан от Народния съд и е лежал в пандиза. „ Мнозина от нашите най-видни преподаватели адвокати са станали жертва на режима или са изселени, или са погубени… Говорим за закононарушения, които не можем да си представим. Мислех си, че всичко това е отживялост, че всичко би трябвало да бъде забравено, с цел да можем да продължим напред. Напротив, с цел да можем да продължим напред би трябвало да познаваме предишното и да разпознаваем доста ясно черното от бялото “, безапелационен е Георги Георгиев.
Стотици жители и общественици през днешния ден се събраха да отдадат респект на жертвите на комунизма пред мемориала край НДК. Имаше представители на Народното събрание, държавното управление, а също по този начин и от Общинския съвет. Направи усещане, че още веднъж отсъстваше президентът Румен Радев. Венец беше подложен от името на столичния кмет, само че самият Васил Терзиев също отсъстваше.
„ Много ми се ще да не влизам в политически нападки. Обяснимо е, че кметът на София няма очи да пристигна тук. Да дойда два часа преди церемонията по тъмни зори, с цел да остави скритом венец не е почтено държание на градоначалника на София. Историята ще съди, жителите ще съдят. Питаха ме жителите къде е кметът. Отговорих им тук е най-успешният кмет на София госпожа Йорданка Фандъкова, тъй че с нея и с сътрудниците ми от групата на ГЕРБ-СДС в СОС оказахме дължимото “, съобщи Георгиев.
БГНЕС напомня, че от 20 декември 1944 до 2 април 1945 година са проведени 135 всеобщи процеса в цялата страна. Арестувани са 28 630 души. Срещу 11 122 души са повдигнати обвинявания, ориста на доста от другите задържани е незнайна. Процесите се правят в Софийския университет, в Съдебната палата и в цялата страна. За към 4 месеца са издадени 9155 присъди, с които са наказани на гибел 2730 души, 1 305 души получават пожизнен затвор, а останалите – затвор от 1 до 20 години. /БГНЕС