Япония и светът са шокирани от убийството на бившия японски

...
Япония и светът са шокирани от убийството на бившия японски
Коментари Харесай

Япония в шок след убийството на бившия премиер Шиндзо Абе

Япония и светът са шокирани от убийството на някогашния японски министър председател Шиндзо Абе, който бе прострелян в петък, до момента в който изнасяше тирада по време на избирателен протест в град Нара в поддръжка на локален кандидат-депутат от Либерално-демократичната партия.

Арестуван е 41-годишният локален гражданин Тецуя Ямагами , който е бил тъкмо зад тила на Абе и го е прострелял два пъти в шията и в плешката. В първите минути след стрелбата Абе е бил в схващане, само че след това внезапно се е влошило положението му. Сърцето му е било наранено от единия патрон.

Абе е имал защита със себе си и не е ясно по какъв начин стрелецът е съумял да се приближи единствено на няколко метра зад тила на политика и са мине бариерите за сигурност с оръжието, което е било самоделно.

Още няколко такива са открити в дома на нападателя, който си е признал виновността, като обяснил, че е бил сърдит на " характерна " организация , към която считал, че е Абе, оповестиха от полицията.

Ямагами обаче съобщи, че неговата злоба към въпросната организация не е била обвързвана с политиката. Полицията ще проверява дали някогашният министър председател в действителност е имал връзки с организацията, упомената от обвинения. " В интерес на следствието полицията към този момент не може да даде по-подробна информация ", сподели полицейски представител.

В дома на атентатора са били открити и експлозиви, на място работят сапьори, а жителите на прилежащите здания са били евакуирани.

Туитър и компанията майка на Facebook " Мета " споделиха през днешния ден, че изтриват всички видеа с атентата против Абе, които нарушават разпоредбите им за нездравословно наличие, показва Асошиейтед прес. В обществените медии циркулират голям брой видеозаписи от офанзивата, показващи атентатора, който стреля с двуцевно оръжие два пъти по Абе. Някои видеа демонстрират обособени моменти преди и след офанзивата, а други моментите на двата изстрела.



Атаката против Абе е " безусловно непростима " , разяснява японският министър председател Фумио Кишида, който сподели, че някогашният министър председател е бил негов непосредствен другар.

Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън сподели, че е " замаян, засегнат и надълбоко тъжен " от убийството, като го назова " покруса за Япония и за всички, които го познаваха ".

Съболезнования изрекоха още доста сегашни и някогашни международни водачи.

В Бразилия президентът Жаир Болсонаро разгласи тридневен народен печал , изразявайки отвращение и горест, до момента в който индийският министър председател Нарендра Моди разказа Абе като световен общественик.

Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол назова нападението " недопустимо закононарушение " и изрази съболезнования на " японския народ за това, че загуби своя най-дълго управлявал министър-председател и почитан политик ".

Говорителят на китайското външно министерство Джао Лиджиан сподели, че страната му е шокирана от нападението.

Той добави, че " този непредвиден случай не би трябвало да се свързва с китайско-японските връзки ".

Коментарите, злорадстващи за офанзивата против Абе, преобладаваха в китайските обществени медии и се появиха и в корейските платформи.

Китай и Южна Корея исторически са имали комплицирани и тежки връзки с Япония. Абе, прочут със своята военна сръчност, не беше известен измежду жителите и на двете страни по време на мандата си, отбелязва ББС.

Бившият американски президент Доналд Тръмп съобщи, че е унищожен от нападението против някогашния японски министър председател Шиндзо Абе. Той го назова " в действителност популярен човек и водач " и добави, че Абе е бил негов " същински другар и, доста по-важно, другар на Америка ".

" Това е голям удар за прелестния народ на Япония, който го обичаше и му се възхищаваше толкоз доста. Всички се молим за Шиндзо и неговото отлично семейство! ", написа Тръмп в личната си обществена мрежа, представен от Асошиейтед прес.

Премиерката на Нова Зеландия Джасинда Ардърн, която е на посещаване в Сидни, съобщи, че е " надълбоко шокирана ".

" Той беше един от първите водачи, с които имах публична среща, откакто поех поста. Беше доста предан на работата си, в същото време благ и милосърден. Спомням си, че когато се срещнахме, малко откакто бяхме изгубили нашия домакински любим, той ме попита по какъв начин съм - дребен жест, който демонстрира какъв човек е той ", описа Ардърн.

" Мислите ми са с неговата брачна половинка и народа на Япония. Подобни събития раздрусват надълбоко всички нас ", добави тя.

Шиндзо Абе - министър председателят, който остави дълбока диря в политическия живот на Япония

Шиндзо Абе оглавяваше рекордно дълго държавното управление на Япония и остави дълбока диря в политическия ѝ живот, като устоя на доста политически и стопански кавги, свързани със самия него и с негови чиновници, написа Франс прес.

Националист, с афинитет към прагматизма в политиката, Абе беше на 52 години, когато през 2006 година пое за първи път министърпредседателския пост и по този начин стана най-младият министър председател в следвоенната история на Япония.

През втория си мандат /2012-2020/ Шиндзо Абе съумя да притегли вниманието със смелите си стопански проекти и интензивна дипломатическа интензивност, въпреки че някои от дейностите му се оказваха несполучливи.

През лятото на 2020 година, когато към този момент беше изгубил известност измежду обществото поради метода, по който управляваше реакцията на пандемията, Абе призна, че страда от хеморагичен ректоколит, хронично инфектиране на червата. По тази причина, малко по-късно той се отдръпна от премиерския пост. Това заболяване бе повода и за предходното му отдръпване от властта през 2007 година

Извън Япония Шиндзо Абе беше прочут най-много с икономическата си политика, наричана " Абеномика ", стартирала в края на 2012 година и съчетаваща финансови облекчения, повече бюджетни разноски и структурни промени. Той реализира известни триумфи, да вземем за пример усили % на заетостта измежду дамите и възрастните хора, и заради дефицита на работна ръка преразгледа политиката във връзка с имиграцията.

Частични триумфи

Поради незадоволителни структурни промени " Абеномиката " реализира единствено частични триумфи. Крайната цел на Абе, правоприемник на огромна консервативна политическа фамилия, беше да промени пацифистката конституция от 1947 година, написана от Съединени американски щати и непроменяна от този момент.

Абе понесе удар по репутацията си, демонстрирайки затворено и хладно отношение към Северна Корея, както и заради отхвърли си да носи бремето на предишното поради дейностите на японската войска в Китай и на Корейския полуостров през първата половина на 20 век. В същото време, като министър председател Абе взема решение да не посещава повече храма Ясукуни в Токио, знаково място за японския шовинизъм, откакто през 2013 година негово посещаване там беше посрещнато с отвращение от Пекин, Сеул и Вашингтон.

По времето на Абе връзките сред Токио и Сеул бяха хладни поради историческите разногласия сред двете страни, до момента в който тези с Пекин, въпреки и отбелязали известно доближаване, останаха комплицирани. В връзките си с огромния съдружник на Япония - Съединените щати, Абе постоянно успяваше да се приспособява и да поддържа близки връзки с Доналд Тръмп, с който споделяха пристрастеността към голфа. Шиндзо Абе също по този начин правеше опити да откри прагматични връзки с съветския президент Владимир Путин. Неговата вяра да реализира съглашение по разногласието за Южните Курилски острови - анексирани от Съветския съюз в края на Втората международна война и невърнати - обаче се оказа безрезултатна.

Противоречиви закони

Шиндзо Абе също по този начин беше изкушен да ускори японското наличие на интернационалната сцена, като поеме ролята на медиатор сред Съединени американски щати и Иран, и се обявяваше за последовател на многостранните връзки и интернационалните съглашения за свободна търговия.

По време на дългия си престой на власт Абе беше миропомазан от неналичието на съществени противници в неговата Либерално-демократична партия /ЛДП/, както и от слабата съпротива, която към момента се възвръща от пагубния си интервал на власт през 2009-2012. Някои прокарани от Абе закони, изключително обвързваните с по-добра отбраната на държавни секрети, с разширение на задачите на японските Сили за самозащита и дебата за битката с тероризма, не бяха посрещнати добре от японското общество и постоянно водеха до митинги, нещо извънредно за тази страна.

Дълго време Шиндзо Абе се надяваше да открие Олимпийските игри в Токио през лятото на 2020 година, което щеше да бъде и връхната точка на последния му мандат. В последна сметка Игрите се организираха година по-късно без аудитория.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР