XXI век ще бъде столетието, през което човечеството ще бъде

...
XXI век ще бъде столетието, през което човечеството ще бъде
Коментари Харесай

Ще опазим ли планетата си през този век?

XXI век ще бъде столетието, през което човечеството ще бъде изправено пред най-критичните тествания, с цел да направи съществуването си на Земята стабилно.

Осигуряването на резистентност на световната екосистема и биоразнообразието, опазването на околната среда, земната почва, температурата на океаните и екологичното равновесие са наложителни цели за стабилно бъдеще. Що се отнася до международната стопанска система, устойчивото развиване също е част от нея: развиването, учредено на световен индустриален цикъл, напълно основан на възобновима сила и екологични технологии от ново потомство, дава приоритет на философията " нулеви боклуци ", при която всички боклуци се употребяват наново, без да се замърсява природата.

Когато неуспехът и пренебрегването на устойчивото развиване създадат света ненаселен заради повишението на световната температура, опустошенията, породени от сушата и естествените бедствия в огромни елементи на света, могат да доведат до най-голямата вълна от бедствия, с която човечеството в миналото се е сблъсквало на Земята. Докато пишех тези редове генералният секретар на Организация на обединените нации Антонио Гутериш прикани държавните управления и бизнеса да слагат устойчивото развиване като приоритет № 1 в стратегиите си и да създадат оферти за развиване на възобновимата сила.

Призивът на Гутериш изисква да се даде приоритет на незабавните световни дейности в региона на климата и опазването на околната среда. Гутериш, заявявайки, че главният приоритет на Организация на обединените нации е здрава планета, повтори предизвестието си, че Земята към този момент не е в положение да отговори на другите условия на човечеството. Споменавайки, че индустрията също е гръбнакът на устойчивостта, Гутериш акцентира, че предприятията би трябвало да слагат опазването на околната среда в центъра на процесите на взимане на решения. По думите му светът е нашият " единствен дом ". Ето за какво човечеството би трябвало да опазва здравето на атмосферата, благосъстоянието и разнообразието на Земята, екосистемите и лимитираните ѝ запаси.

Целият свят би трябвало да одобри, че " да желаеме толкоз доста от нашата планета е нестабилен метод на живот ". В световен мащаб цикълът на произвеждане и ползване, който съществува през днешния ден, вреди освен на света, само че и на хората, които живеят в него. Гутериш посочи, че е значимо интернационалната общественост да поддържа потреблението на обичайни познания и способи, с цел да помогне за опазването на сензитивните екосистеми.

На неотдавнашната среща за околната среда " Стокхолм+50 " още веднъж беше очебийно, че триумфът на 17-те цели на Организация на обединените нации за стабилно развиване (ЦУР) зависи само от това до каква степен е здрава планетата Земя. За тази цел бяха набелязани съответни оферти за доста ускорение на разпространяването на възобновимата сила по света, в това число технологиите за това и нужните първични материали да станат налични за всички, да се понижи бюрокрацията, да се трансформират дотациите и да се утроят вложенията, които дават приоритет на устойчивостта. Повече от 3 милиарда души са наранени от деградирали екосистеми. Замърсяването предизвиква към 9 милиона случая на преждевременна гибел всяка година. Повече от 1 милион растителни и скотски типове са застрашени от изгубване в границите на околните десетилетия. Човечеството би трябвало да разбере, че " единственият метод да продължим напред е да работи в синхрон с природата, а не против нея ". /БГНЕС

------------------------

Керем Алкин, „ Дейли Сабах ”
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР