Втори мост край Варна е елемент от планираната автомагистрала Черно

...
Втори мост край Варна е елемент от планираната автомагистрала Черно
Коментари Харесай

Втори мост край Варна е елемент от планираната автомагистрала Черно море

Втори мост край Варна е детайл от плануваната автомагистрала " Черно море ". Това сподели по време на постоянния парламентарен надзор вицепремиерът и министър на районното развиване и благоустройството Гроздан Караджов.

Изграждането на такова оборудване  над Варненско-Белославското езеро е почнало на 26 октомври 2020 година, когато е извършена открита процедура по Закона за публичните поръчки от Агенция " Пътна инфраструктура ". В резултат на този конкурс Агенция " Пътна инфраструктура " е сключила контракт с " Автомагистрала " Черно море " за разработване на уголемен абстрактен план с осъществяване на цялостни инженерно-геоложки изследвания и Подробен организационен проект - Парцеларен проект на автомагистрала " Черно море ". Стойността на контракта е 9.5 млн. лв., уточни вицепремиерът Караджов.

В разработка на плана ще се даде решение за секване на Варненското езеро на най-благоприятното място, което да е съобразено с опциите за реализиране на връзка с автомагистрала " Хемус ". Срокът за осъществяване на проектно-проучвателните работи е 365 дни - това включва единствено времето за планиране, което е разграничено на три етапи, отбелязва министър Караджов.
Мостът го има във всички вариантни решения на цялата дължина на автомагистрала " Черно море ". Към момента е приключил единствено първият стадий от проектирането. На идващия стадий, след провеждането на екопроцедури, трасето на автомагистралата, ще се развият няколко разновидността за осъществяване.

Предстои публикуването на социална поръчка за отчет за Оценка на въздействието върху околната среда и оценка на сходството, което дружно с цялата екологична процедура, ще отнеме най-малко година и половина, означи министър Караджов.

 

„ Черно море “  

е автомагистрала, която би трябвало да свързва градовете Варна и Бургас, като се движи панорамно около Черно море. Тя е част от паневропейски транспортен кулоар №8 (Драч-Тирана-Скопие-София-Бургас-Варна). Общата дължина на сектора Бургас-Варна е 103 километра. Завършени са 10 км от правата, която стартира от Аспаруховия мост във Варна и приключва преди село Приселци.

След като създаването бъде предадена, Експертният технико-икономически съвет на АПИ ще избере уместен вид от техническа и икономическа позиция, при отчитане на всички екологични аспекти и ще се проведат процедурите по Закона за запазване на околната среда и Закона за биологичното многообразие. Пълен план по утвърждения вид ще бъде направен след отчетите по Оценка на въздействието върху околната среда и Оценка за съвместимост и откакто способените органи постановят дефинитивно решение по тях.

Въз основа на направения уголемен абстрактен план ще бъде оповестена процедура за възлагане на строителството на Автомагистрала „ Черно море “.

Предвижда се новото трасе да стартира от Автомагистрала „ Хемус “ към с. Слънчево, ще следва секване на Варненско – Белославското езеро, обход на град Варна, връзка към с. Приселци със съществуващото трасе на автомагистралата и от там до Автомагистрала „ Тракия “ с връзка към с. Ветрен (Бургаска област).

Доизграждането на автомагистралата е от особена значимост освен на районно равнище. Свързването на главните пътни посоки от Северна и Южна България – посредством автомагистралите „ Хемус “ и „ Тракия “, ще усъвършенства достъпа на интернационалния директен трафик до двете най-големи пристанища – Варна и Бургас, и на туристическия поток до цялото Черноморие.

С построяването на обекта ще приключи автомагистралният пръстен на страната, което е една от дълготрайните стратегически цели на държавното управление.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР