Времето на България изтича и рискът да загубим по-голямата част

...
Времето на България изтича и рискът да загубим по-голямата част
Коментари Харесай

Радан Кънев от Страсбург: Рискът България да загуби стотици милиони евро е все по-голям

Времето на България изтича и рискът да загубим по-голямата част или всички средства, планувани по Плана за възобновяване и резистентност (ПВУ) е все по-голям. Това съобщи за Money.bg от Европейския парламент в Страсбург евродепутатът от ЕНП/ДСБ Радан Кънев. Европейската комисия към този момент замрази парите по втория транш по Механизма за възобновяване и резистентност и даде период от шест месеца на страната ни да извърши нужните промени, с цел да получи плануваните 653 милиона евро.

" Времето ни изтича, политически решения не се взимат, а ние имаме да отблокираме доста средства. Една част от тях, групирани като антикорупционни са свързани с подаването на сигнали с Комисията по противопоставяне на корупцията, само че има и друга част, които са директно свързани с енергийното законодателтво в България. И двете групи решения наподобява директно зависят от опцията за основаване на устойчиво отговорно болшинство с малко по-дълъг небосвод ", разяснява Радан Кънев.
 Снимка 326731
Източник:

Евродепутатът разяснява, че проектите за енергийна успеваемост и саниране на постройките у нас също могат да не бъдат изпълнени при положение, че загубим европейски средства по Плана за възобновяване.

" Ние не сме планували някакви запаси в държавния бюджет, това са доста пари. Моето мнение обаче е, че ние не би трябвало да разчитаме единствено на европейските пари, ние би трябвало да имаме доста по-сериозна национална тактика за саниране на постройките, с цел да покрием в действителност огромна част от популацията и да понижим сметките на милиони, а не на хиляди български жители. "

Според Европейска комисия България не е изпълнила условия по отношение на либерализацията на енергийния пазар, законодателната рамка за поощряване на електропроизводство от възобновими енергийни източници, пътна картата към климатична индиферентност. Страната ни има период от един месец, с цел да показа съображенията си. Ако по-късно Европейска комисия удостовери, че те не са изпълнени, ще спре съответната част от заплащането, като сумата ще бъде избрана посредством методиката на Европейски Съюз.
 Снимка 673929
Източник:

Предстоящото унищожаване на границите с Румъния и Гърция е определящо за българската промишленост

Евродепутатът разяснява и   предстоящото пълноправно участие на България и Румъния в Шенген посредством премахването на физическите граници с Румъния и Гърция следващата година. Според Радан Кънев това е определящо за експортно насочената българска промишленост, за бизнеса и за стопанската система като цяло. Според разнообразни данни българският бизнес ще завоюва стотици милиони, даже милиарди евро, с помощта на Шенген.

" Това са доста огромни не лесни за пресмятане изгоди, тъй като това ще се отрази автоматизирано и на капиталовата интензивност,  ина индустриалните благоприятни условия на българските предприятия. България като цяло е със мощно експортно насочена стопанска система и голяма част от експорта ни е ориентиран към страните членки на Европейския съюз и се придвижва по сухоземни пътища. Това значи, че за българската промишленост, за българския експорт е в действителност определящо това да няма граничен надзор, да няма тези забавяния. "

Евродепутатът от ЕНП/ДСБ коментира  идното влизане на България в еврозоната. Според него най-оптимистичният сценарийу макар политическата неустойчивост у нас, е този, при който към 15 декември тази година успеем да покрием всички критерии за участие. Тогава процесът придобива избран автоматизъм и ние ще влезем в еврозоната най-късно на 1 януари 2026 година.

Цялото изявление с Радан Кънев може да видите във видеото!
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР