Водещи български историци категорично се обявиха против предложението на Северна

...
Водещи български историци категорично се обявиха против предложението на Северна
Коментари Харесай

Български историци се обявиха против честването на Гоце Делчев на 7 октомври

Водещи български историци изрично се оповестиха срещу предлагането на Северна Македония за взаимно честване на паметта на Гоце Делчев на датата 7 октомври, оповестява " Фокус ". Агенцията напомня, че предлагането пристигна от страна на македонците, откакто в понеделник се организира първото съвещание на Съвместната междуправителствена комисия на България и Северна Македония, основана според Договора за другарство, добросъседство и съдействие сред двете страни. Макар и страните да регистрираха прогрес в областта на стопанската система и превоза, крайъгълният камък в връзките на България и Северна Македония остана общата история. Причината бе предлагането от македонска страна за взаимно честване на паметта на Гоце Делчев на 7 октомври, когато костите му са предадени от комунистическата власт у нас на югозападната ни съседка.
По този мотив „ Фокус “ се обърна към водещи историци за позицията им от позиция на историческата истина. Всички те се сплотиха против предлагането на Северна Македония за общо честване на Гоце Делчев. Повечето от тях го дефинираха като провокация, а някои даже използваха по-силни думи. Общо и изрично бе мнението на историците за българския генезис на Гоце Делчев.
Историкът и учител във Великотърновския университет „ Св. св. Кирил и Методий “ проф. Пламен Павлов акцентира, че предлагането за общо честване на Гоце Делчев на 7 октомври е обидно, неуместно и позорящо светлата памет на героя. „ Аз го одобрявам освен като една общоприета провокация, на каквито сме се нагледали и наслушали последните повече от 50 години, само че и като нещо извънредно обидно. Апелирам към сътрудниците от българската част на комисията никога да не вършат взаимни отстъпки с историята “, съобщи той.
Според него въпросът с произхода на Гоце Делчев не стои и в никакъв случай не е стоял на дневен ред, тъй като самият Делчев неведнъж акцентира, че е българин.
Акад. Георги Марков дефинира предлагането за взаимно честване на Гоце Делчев за 7 октомври като безочливост и провокация. Това е една подигравка. Заветът е костите на Гоце Делчев да бъдат заровени в свободна Македония. Македония не беше свободна нито след Първата, нито след Втората международна война, сподели акад. Марков. Според него кражбата на българска история се прави от югозападната ни съседка от времето на Тито. Според него би трябвало да се съобщи, че историята е такава, каквато е. Акад. Марков също посочи българския генезис на Гоце Делчев и акцентира, че има обнародвани писма на Гоце Делчев, в които той се изповядва като българин от Кукуш. „ Може ли посмъртно в името на основаването на по този начин наречената македонска нация ние да се съгласим да го вършим македонец. Същото е да се съгласим, че е учил инцидентно в българската гимназия в Солун, във военното учебно заведение отново попаднал инцидентно. След това бил екзархийски преподавател. Много случайности станаха “, разяснява акад. Марков. Той прикани, че е извънредно време в Скопие да проумеят, че в името на бъдещето не можем да пригодим историята.
Проф. Светлозар Елдъров от Института за балканистика при Българска академия на науките също дефинира като провокация предлагането на Северна Македония 7 октомври да е дата на общото честване на Гоце Делчев. Историкът посочи, че прескачането в прегледа на Комисията от Античността до Гоце Делчев е опит да се прикрие злополуката с подписването от България на Договора за добросъседство и другарство.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР