Великолепен артистичен каст под палката на маестро Сунай Муратов на

...
Великолепен артистичен каст под палката на маестро Сунай Муратов на
Коментари Харесай

„Бал с маски“ оживява на тракийскотосветилище Бегликташ в събота

Великолепен артистичен каст под палката на маестро Сунай Муратов на 13-и август
Второто събитие от фестивала „ Опера на светилището “ 2022 година, проведен за трети път от Държавна опера – Бургас и Община Приморско, ще разгърне трагичната история на операта от Джузепе Верди „ Бал с маски “ на 13-и август от 20.30 часа. Първото фестивално заглавие – „ Мадам Бътерфлай “ от Джакомо Пучини, мина при предстоящ триумф пред над 300 души възторжена интернационална аудитория.На мистичното място, считано за антична обсерватория на траките, на откритата сцена под звездното небе в мегалитното светилище Бегликташ, в съботната вечер ще бъде показана историята, разказваща за светостта на възприятията, вплели своята гибелна мощ в една тъжна приказка за обич, ревнивост и възмездие. Присъстващите ще бъдат разчувствани от трагичните връзки сред героите, отразяващи греховните им стремежи, белязани от пътя към мъчително осъзнаване – под натиска на повелите на публичния морал. Публиката ще стане очевидец на заплитането на съдбовни възли и разплитането на човешки ориси. Понятието „маска“ закупи нова смислова плътност със обществено звучене в последните две и половина години. А изкуството е противовес на нелицеприятните житейски обстоятелства, въпреки че ги отразява и трансформира…

Оперното произведение на Верди съдържа типичните за театралното музикално изкуство тайнства, заприказва, вътрешни битки, блян към възмездие – всичко това, вплетено в хубав музикален роман за силата на възприятията, за съдбовността на срещи, връзки, раздели. Постановката на Вердиевата опера, чрез новаторските режисьорски решения на доцент доктор Александър Текелиев, ще разгърне трагичния си искра на сцената в Бегликташ. Спектакълът е аналог на житейския бал с маски, в който се съдържа целият набор от страсти и усеща – разкъсващи подозрения, изменнически тежнения, въртоп от пристрастености, чиста обич, белязана с неизбежност, трагични развръзки… И втъканата мисъл във всеки подробност от спектакъла, и символиката, последваща и оформяща всеки подробност в режисьорските похвати, и семиотичните детайли на истинските сценографски решения, и прелестното театрално показване на артистите от мощния артистичен каст, и вложената страст, и пищността и характерността на костюмите, и синхронът, както и цялостният баланс сред обособените свързващи звена в един огромен театър – всичко е на висотата на най-претенциозните естетически критерии в постановката.

Диригент на „ Бал с маски “ ще бъде маестро Сунай Муратов, който бе ослепителен зад пулта и на първото събитие от фестивала „ Опера на светилището “ – „ Мадам Бътерфлай “, диригент на хоровия състав – Невена Михайлова, концертмайстор – Христо Белчев, помощник-режисьор – Лина Пеева. Стилна и импонираща на цялостното влияние на спектакъла е сценографията на „Бал с маски“, дело на Димо Костадинов, а костюмите на Лили Костадинова — красиви и съобразени с характера на облиците, чиято обща визия допълват. Пластиката е на починалия Гриша Роглев, надписите, които спомагат за цялостното разбиране на действието и са проектирани на особено построени екрани пред публиката под откритото небе на Бегликташ, са дело на Сребрина Славова.

Великолепен е артистичният каст: гостът Валерий Георгиев влиза в ролята на благородния Рикардо, превъзходното трагично сопрано Йоана Железчева, която бе незабравима Чо-Чо-Сан в първата фестивална вечер, ще се превъплъти в облика на Амелия – разкъсващата се сред любовта и дълга, именитият баритон Марян Йованоски ще бъде честолюбивият Ренато – на 9-и август т. год. той се превъплъти ослепително в неговия коронен облик на Скарпия в „ Тоска “ от Джакомо Пучини на сцената на Летния спектакъл в Бургас. Сопраното Миглена Славова – посетител, влиза още веднъж в ролята на Оскар, тя взе участие в постановката и през 2019 година, когато направи своя сполучлив дебют в ролята по време на Бургаските музикални празници „ Емил Чакъров “. Блестящото мецосопрано Даниела Дякова ще бъде мистериозната и респектираща врачка Улрика. По време на последната фестивална вечер от „ Опера на светилището “ публиката ще има привилегията да я види и чуе в нейната коронна роля – като красивата прелъстителка Кармен в едноименната опера от Жорж Бизе – на 20-и август. Като двамата заговорници бургаската аудитория ще види басите Делян Славов – като Самуел, и Петър Тихолов – Том. Баритонът Бранимир Недков влиза в облика на Силвано, Любомир Тодоров ще бъде в ролята на Главния арбитър, а Милен Динолов – прислужникът на Амелия. Драматичният сюжет на „ Бал с маски “ влита построяването на запаметяващи се облици, които в синхрон с оркестър, хор и балет ще доставят освен естетическа приятност, само че и ще провокират размисъл…

Билети – на касата на Операта, каса „Часовника“, в Информационно-туристически център в гр. Приморско, на място – преди спектакъла, както и в мрежите на Grabo и Eventim,

За диригента – маестро Сунай Муратов:

Сунай Муратов е роден в Плевен. Музикалните му занимания стартират когато е на шест години и приключва СМУ „Панайот Пипков “ със компетентност цигулка. Продължава образованието си в ДМА „Проф. Панчо Владигеров“ и се дипломира със специалностите хорово и оркестрово диригентство при профeсорите Стоян Кралев, Иван Вульпе и Иван Бакалов. Като отличен студент е притежател на влиятелната стипендия „Проф. Георги Димитров“. Диригентският дебют на Сунай Муратов е в продукциите на „ Вълшебната флейта “ и „ Севилският бръснар “ на сцената на Бургаската опера, където работи в интервала 1996-1998 година. През 1996 година той е асистент-диригент на Борислав Хинчев в постановката на операта „ Еврейката “ от Фроментал Халеви в Софийската опера. Варненската опера е идващият спектакъл, където през 1998-2000 година младият диригент работи. На оперната сцена и на концертния подиум той се среща с едни от най-авторитетните оперни актьори и солисти-инструменталисти у нас. Тогава обогатява репертоара си с голям брой симфонични, оперни и кантатно-ораториални творби. В това време реализира и редица турнета из страната и чужбина. От края на 1999 година Сунай Муратов се причислява към екипа на Националната опера и балет-Анкара и се утвърждава като един от водещите оркестрови диригенти в Турция. През 2007 и 2009 дирижира „ Набуко “ и „ Лебедово езеро “ в известния интернационален фестивал „Аспендос“. Богатият репертоар на Сунай Муратов включва редица оперни заглавия. Сред тях могат да се отбележат Вердиевите Аида, Трубадур, Травиата, Риголето, Отело, Селска чест (Маскани), Палячи (Леонкавало), Бохеми и Тоска (Пучини), Дон Паскуале (Доницети), Вълшебната флейта и Отвличане от сарая (Моцарт), също и оперетите Прилепът (Йохан Щраус-син), Царицата на чардаша (Калман), Парижки живот (Офенбах), както и опери от турски композитори. В симфоничния и инструменталния род репертоарът на диригента Сунай Муратов включва симфонии от Хайдн, Моцарт, Бетовен, Шуберт, Шуман, Брамс, Брукнер, Чайковски, Рахманинов, Шостакович, Прокофиев, Стравински, Малер, Мусоргски, Александър Танев, Веселин Стоянов, Панчо Владигеров и други. Диригентът обогатява репертоара си и с голям брой балетни заглавия – Лебедово езеро, Лешникотрошачката, Анна Каренина, Дон Кихот, Жизел. В кантатно-ораториалния род Муратов дирижира творби от Верди, Моцарт, Брукнер, Малер, Стравински, Бетовен, Аднан Сайгун и други. Маестро Сунай Муратов е един от одобрените и високо ценени оркестрови диригенти в Република Турция. През миналия сезон в Националната опера-Анкара Сунай Муратов е бил диригент-постановчик на операта Кармен и оперетите Прилепът и Парижки живот.

За солистите:

Валерий Георгиев, тенор – посетител, в ролята на Рикардо

Валерий Христов Георгиев е роден в гр. Саранск, Русия. На пет години стартира да свири на пиано. Средно обучение получава в ССВМУ „ Маестро Георги Атанасов “ в София със компетентност валдхорна и пиано. Завършва ДМА „ Панчо Владигеров “ в София с две специалности – валдхорна в класа на проф. Ст. Кънчев през 2000 година и оперно пеене в класа на проф. Иванка Нинова през 2006 година От 1998 до 2009 работи като солист-оркестрант в НМТ „ Стефан Македонски “ София. През тези години свири в няколко филхармонични и оперни оркестри в България. От 2010 година стартира солистичната му кариера като артист. Дебютира в ролята на Херцога от „ Риголето “ на сцената на операта в Крайова, Румъния. От 2012 година е солист на Държавна опера Варна. За 10 години съумява да дебютира и изпее съвсем целия централен теноров репертоар на оперния спектакъл.Гостува във всички оперни театри и фестивали в страната, в това число в Софийска филхармония и оркестъра на БНР, с които прави записи. Гастролира на редица европейски подиуми, както и в Япония, Китай и Южна Корея.

Работи с диригентите: Борис Хинчев, Руслан Райчев, Михаил Ангелов, Борислав Иванов, Георги Димитров, Иван Кожухаров, Иван Ангелов, Найден Тодоров, Григор Паликаров, Емил Табаков, Хосе Кура, Феликс Бендер, Гарсиа Калво, Алдо Сизилло и други През 2014 година печели премия от състезанието „ Вива Верди “ в София. През 2016 година на фестивала в Белинцона, Швейцария сопраното от международна големина Катя Ричерели му поверява ролята на Калаф от операта „ Турандот “ и му предвещава блестящо бъдеще. Следват няколко спектакъла на влиятелни фестивали в Италия и Швейцария. На един от спектаклите на операта „ Кавалерът на розата “ от Рихард Щраус в град Кемниц, Германия, участва някогашният шеф на Виенската Щатсопера и импресарио Йоан Холендер, който персонално го поздравява с думите, че е чест за всеки огромен оперен спектакъл да има подобен тенор за тази толкоз сложна партия. За Валерий Георгиев Хосе Кура споделя „ Работата ми с Валерий Георгиев като Де Грийо беше непредвидена изненада. Гласът му е здрав и добре подготвен, а също по този начин той е и приключен музикант, което прави работата на диригента с него доста лесна ”.

Йоана Железчева, сопран – в ролята на Амелия

Йоана Железчева е един от дребното трагични сопрани в България за последните 20 година Солистка на Държавна опера – Бургас от 10 години. Завършва междинното си обучение в Шумен, след което и ДМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София, в класа по оперно пеене на Христина Ангелакова. Завършвайки магистърската си степен през през 2003 година дебютира като мецосопран на сцената на Софийска Опера в голям брой заглавия, измежду които „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Кармен“ на Бизе и прочие Междувременно специализира в майсторски класове при Александрина Милчева, Анна Томова-Синтова. Лауреат от интернационалните и национални състезания – „Христо Бръмбаров“- I-ва премия, „Гена Димитрова“- II-ра премия, „Пълдин“ – специфична премия. От 2008г. е непрекъснат член на солистичния състав на Държавна Опера – Бургас, където прави своите най-хубави и значими функции, като първата от тях е Амелия в „Бал с маски“ на Верди, а това е и дебютът й като сопран на оперна сцена. Следват Бътерфлай от едноименната опера на Пучини, Манон от „Манон Леско“ на Пучини, Лиу от „Турандот “ на Пучини, Сантуца от „Селска чест“ на Маскани, Лейди Макбет от „Макбет“ на Верди, Аида на Верди, Леонора от „Трубадур“ на Верди, „Норма“ на Белини. Нейни сътрудници на сцената са били Дарина Такова, Орлин Анастасов, Лео Нучи, Салваторе Фисикела и най-хубавият мецосопран в международен мащаб към този миг – Анита Рачвелишвили. Непрестанен посетител на Софийска и Русенска сцена.

Марян Йованоски, баритон – в ролята на Ренато

Свири от дете на пиано и виолончело. Вокалният му гений е открит в музикалното учебно заведение в Битоля, Македония. Завършва образованието си в НМА „ Панчо Владигеров “ – София в класа на доцент Иванка Нинова. Дебютът му е през 2002 година в Македонската опера и балет в Скопие, където работи и до през днешния ден редом с работата си в Държавна опера – Бургас. Две години работи взаимно с огромния бас Никола Гюзелев, от който усвоява оперната техника. Участва във фестивала „ Кланг Боген “ във Виена. Носител на втора премия от състезанието „ Гена Димитрова “. Познат на публиката в Съединени американски щати, Германия, Хърватия, Марибор, Виена, Астана. Партнирал на сцената на Елена Образцова, Калуди Калудов, Ренцо Дзулиан, Янес Лотрич, Миро Солман, Ана Дурловски, Игор Дурловски, Джована Казола, Елизабета Фарис, Валерия Сепе, Ана Лукреция-Гарсия, Елиа Тодиско и др.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР