Вече не са ни нужни кабели, тръби със специални газове

...
Вече не са ни нужни кабели, тръби със специални газове
Коментари Харесай

Създадоха невидими ел. „проводници“ с помощта на звук

Вече не са ни нужни кабели, тръби със специфични газове или лазери – даже звукът може да се употребява за манипулиране на електрическите заряди, с цел да се държат съгласно нашите условия и искания, разкриват нови проучвания.

Плазмена топка

Изследователите преглеждат електрическите дъги – безредни изхвърляния на плазма, които имат разнообразни приложения в технологиите. Може би сте виждали сходни дъги в плазмените топки. Като цяло тези дъги са доста безредни и се употребяват тук-там, където този безпорядък е ненапълно управляем или не е прекомерно нездравословен – за ликвидиране на бактерии, заваряване, високоволтова електроника и даже запалване (на горивото) на някои автомобилни мотори.

По-добрият надзор върху тази плазма може да усъвършенства тези приложения и даже да отвори вратата за нови. А тези откривателите са открили по какъв начин ултразвукът може да се употребява за управление на тези дъги по необикновен метод. Те могат да се движат към трудности и да попадат в избрани точки, даже когато материалът не е електрически проводник.

„ Наблюдавахме това събитие преди повече от една година, след което ни лиши месеци да го направляваме и още повече да го разбираем “, споделя в изказване водещият откривател на изследването доктор Асиер Марзо от Обществения университет в Навара (Испания).

Да се види процесът в деяние наподобява като магия, само че той същина работи като употребява резултатите, които плазмата оказва върху въздуха. Дъга нагрява въздуха, което понижава плътността му, защото той се разширява; ултразвуковите талази по-късно оформят този парещ, по-малко компактен въздух; дъгата най-после естествено следва новата форма, тъй като по-горещия въздух има по-ниско противодействие.

Друг способ за преместване на дъгите в мечтана посока е с лазери, които се стопират и пускат по тъкмо избран метод, с цел да се сътвори електрически разряд във въздуха. Такъв метод не би могъл да работи върху деликатни материали или живи организми.

„ Прецизният надзор на дъгите разрешава необятен набор от приложения – в атмосферни науки, биологични процедури и селективно зареждане на електрически вериги “, споделя съавторът професор Ари Салми от Университета в Хелзинки.

„ Вълнувам се от опцията за потребление на доста слаби дъги за основаване на следени тактилни тласъци в ръката на човек, може би за основаване на първата безконтактна брайлова система “, добави първият създател на проучването Жозу Ирисари от Обществения университет в Навара.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР