Върховният административен съд (ВАС) отпуши второ искане за предсрочното прекратяване

...
Върховният административен съд (ВАС) отпуши второ искане за предсрочното прекратяване
Коментари Харесай

Съдът даде зелена светлина на още едно искане за уволнение на Гешев

Върховният административен съд (ВАС) " отпуши " второ искане за предварителното преустановяване на мандата на основния прокурор Иван Гешев. Става дума за предлагането от лятото на 2021 година, направено от тогавашния длъжностен правосъден министър Янаки Стоилов. Макар да бе първо по време - преди настояването на сегашния министър Надежда Йорданова, това на Стоилов се забави поради правосъдни процедури.

Стоилов заведе дело във Върховен административен съд срещу  за уволнението на Гешев. Тъй като държавното управление изиска Конституционният съд да пояснява може ли министърът да инициира уволнението на основния прокурор, делото във Върховен административен съд беше спряно предишния октомври в очакване на произнасянето на Конституционен съд. То стана факт на 9 февруари, а на 15 бе обнародвано в " Държавен вестник ". , че няма спънка министърът да предлага освобождение на основния прокурор.

След това изговаряне на КС ВАС възобнови делото, заведено от Стоилов. Тримата висши съдии - Тодор Тодоров (председател на състава и докладчик), Росен Василев и Хайгухи Бодикян постановиха, че Висшият правосъден съвет дължат произнасяне всъщност. Оказа се обаче, че гражданското съдружие " Боец ", което гневно подлага на критика Гешев, обезпечава закъснение на връщането на топката за уволнението му в полето на Висш съдебен съвет. " Боец ", също като Стоилов, апелира отхвърли на Висш съдебен съвет да прегледа предлагането на министъра. За тях обаче тричленният състав на Върховен административен съд одобри, че нямат юридически интерес и остави жалбата им без разглеждане. " Боец " отнесоха въпроса до петчленка на съда, само че и петимата магистрати през вчерашния ден постановиха същото - гражданското съдружие няма юридически интерес и жалбата им не следва да се гледа.

Така най-накрая настояването на Стоилов за уволнението на Гешев може да се върне във Висшия правосъден съвет. След това кадровиците ще преценяват дали до е възможно,  т.е. дали Стоилов твърди, че Гешев е направил нарушавания в качеството си на основен прокурор. На подобен стадий към този момент е настояването на Надежда Йорданова. Част от него ще бъде разгледана по създание идния вторник.

Вижте тук какво се твърдеше в настояването на Стоилов за освобождението на Гешев:
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР