Въпреки увеличението на акцизните ставки през 2016-2019 г. достъпността на

...
Въпреки увеличението на акцизните ставки през 2016-2019 г. достъпността на
Коментари Харесай

Цигарите стават все по-достъпни

Въпреки нарастването на акцизните ставки през 2016-2019 година достъпността на цигарите в България се усъвършенства. Причината е в това, че в същия интервал с изпреварващ ритъм нарастват и приходите. Това е един от изводите в проучването за незаконния пазар на цигарите, направено от Института за пазарна стопанска система.

Средната цена на цигарите в България е с 20-25% по-ниска, в сравнение с в новите страни-членки и на половина по отношение на междинните цени за Европейски Съюз. Въпреки това, три разнообразни методологически метода за пресмятане на достъпността на цигарите демонстрират, че за потребителите в България цигарите са 1.6-1.7 пъти по-недостъпни по отношение на междинните равнища за Европейски Съюз. През 2018 година с разполагаемия чист дневен приход в България могат да се купят 5.8 кутии цигари, до момента в който приблизително за ЕС-28 - 9.3 кутии. Това са надлежно 17.1% от дневния наличен приход в България и 10.8% от този в Европейски Съюз.

 Цигарите стават все по-достъпни

През 2018 година приходите от облагането на тютюневите произведения в България доближават над 3 милиарда лева или 9.5% от всички данъчни доходи в бюджета. По този индикатор България се подрежда на челните места в Европейски Съюз, а причина е свиването на незаконната търговия до към 5 на 100 от общото ползване.

Криминалните доходи се правят оценка на 90- 120 млн. лева годишно

Въпреки ниския дял противозаконното ползване не е за подценяване, означават откривателите. Става дума за към 700 млн. противозаконни къса годишно или 90-120 млн. лева престъпни доходи. Наблюденията на откривателите сочат, че незаконната активност е добре проведена - в разнообразни изследвания им прави усещане непрекъснатата поява на нови противозаконни " евтини бели цигари ", които ненадейно заменят предходни всеобщо предлагани разновидности.

 Цигарите стават все по-достъпни

Към края на 2018 година най-голям дял на опаковки, непредназначени за локалния пазар, обичайно се следи в Свиленград – 29%, а от регионалните градове в Хасково – 12%, Плевен – 11% и Перник – 9%. Най-нисък дял на незаконните опаковки се записва в Габрово и Добрич – по 1.3%.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР