Ваксините осигуряват защита и срещу новия подвариант на Омикрон ВА.2,

...
Ваксините осигуряват защита и срещу новия подвариант на Омикрон ВА.2,
Коментари Харесай

МЗ: Ваксините защитават и от новия подвариант на Омикрон, който се разпространява по-бързо

Ваксините обезпечават отбрана и против новия подвариант на Омикрон ВА.2, който се популяризира още по-бързо.  Това съобщи вирусологът и консултант на премиера по въпросите на пандемията п роф. Радка Аргирова пред близо 350 общопрактикуващи лекари, участници в първия стадий на виртуалната полемика на тема „ Ваксините против COVID-19 при хронично заболели и при деца – научнообосновани обстоятелства “.

Събитието е организирано от Министерството на здравеопазването и Националната платформа за здравна връзка CredoWeb и е част от осведомителната акция „ + мен “ на Министерство на здравеопазването за изгодите от имунизациите и имунизацията срещу COVID-19.

Вирусът е жив, той съществува, развъжда се, мутира и това ще продължи, тъй като се пробва да оцелее. Актуалната вариация на Омикрон е ВА.2 и тя стартира да господства над ВА.1. Разпространява се още по-бързо и провокира същите признаци и недоволства като ВА.1 . Ваксините, с които разполагаме, са ефикасни и против нeго. Затова имунизацията е изцяло настояща и нужна “, означи проф. Аргирова.

Ваксините защищават и от така наречен дълъг (пост-) Коронавирус , при който признаците (затруднено или учестено дишане, умора, затруднение в мисленето и концентрацията, главоболие, кашлица, мускулни болки, продължаваща във времето загуба на усет и/или подушване и др.) не изчезват повече от 4 седмици след първоначалното възпаление със SARS-CoV-2, сподели още проф. Аргирова. По думите ѝ имунизацията понижава вероятността за поява и на последващи усложнения , които могат да се появят 1 година по-късно.

Ваксините не дават 100% отбрана против зараза, само че даже да се заразят, имунизираните боледуват много по-леко, често асимптоматично , така като вирусът претърпява не повече от 3 дни в организма им, акцентира проф. Аргирова.

Въпроси и отговори, свързани с имунизацията срещу COVID-19 при хора с разнообразни хронични болести:
 
♦ Има ли риск имунизациите да причинят тромбоцитопения и тромбемболия?

Рискът е извънредно невисок, статистически пренебрежим, в съпоставяне с риска от тромбоцитопения и тромбемболия при зараза със SARS-CoV-2.
 
♦ Препоръчва ли се имунизация при пациенти, които одобряват кръворазреждащи лекарствени артикули?

Ако са добре дозирани и в случай че пациентът ги приема постоянно от доста време, може умерено да му бъде поставена ваксина.
 
♦ Противоказна ли е имунизацията при пациенти с чернодробна цироза?

Не е противопоказна при пациенти с чернодробна цироза, само че е доста значимо в коя фаза е болестта. В по-напреднал етап на цирозата е допустимо да има  спомагателни алергени, които да са непознати на организма и да провокират някакъв вид алергична реакция. В начална фаза на болестта може да се постави ваксина, само че в по-напреднала преди ваксинация задължително би трябвало да се направи консултация с алерголог.
 
♦ Безопасно ли е имунизиране на онкоболни пациенти, които са на химиотерапия?

Най-добре е да минат 2-3 месеца след последната химиотерапия. Най-добре е имунизацията да бъде осведомителна РНК – Comirnaty (на Pfizer/BioNTech) или Spikevax (на Moderna).
 
♦ Опасно ли е да се комбинират разнообразни ваксини?

Не е рисково. Проведени са проучвания коя ваксина с коя може да се комбинира. Възможните комбинации са между векторни (Janssen и Vaxzevria) и осведомителни РНК ваксини (Comirnaty и Spikevax). Доказано е, че комбинацията на разнообразни по тип ваксини води до образуването на по-високи равнища на антитела, в сравнение с при потреблението на една и съща ваксина. Моите 3 дози са от ваксината на Pfizer/BioNTech. Не считам, че е неточност да се комбинират имунизациите. Дори може би е по-добре, тъй като на процедура се сработват разнообразни механизми на деяние. Т.е. отново се образуват антитела, само че по различен механизъм, от различен антиген.
 
Дискусиите на тематика „ Ваксините при разнообразни групи хронично заболели “, провеждани в границите на осведомителната акция „ + мен “ на Министерство на здравеопазването, продължават. В идващите седмици проф. Иво Петров ще дава отговор на въпроси на общопрактикуващи лекари по отношение на имунизациите и ваксинацията при хора със сърдечно-съдови болести. В полемиките присъединяване ще вземат проф. Доброслав Кюркчиев и проф. Здравко Каменов, които ще срещнат в детайли личните лекари за имунизацията при хора, страдащи от автоимунни болести и диабет.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР