В ясните вечери през цялата пролет на 2023 г. над

...
В ясните вечери през цялата пролет на 2023 г. над
Коментари Харесай

Венера и Луната се събират в рядко космическо явление

В ясните вечери през цялата пролет на 2023 година над западния небосвод може да се следи комфортно Венера като Вечерница,

заяви пред Българска телеграфна агенция Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при Българска академия на науките и катедра „ Астрономия “ при СУ „ Св. Климент Охридски “.

Ако вечерта на 23 май небето е ясно, Венера и младият лунен сърп ще се следят във забележима непосредственост, високо и комфортно над западния небосвод след 21 ч. за София. Тогава ъгловото разстояние сред тях ще бъде 2 градуса и 45 дъгови минути. Луната ще бъде със 16% осветлен диск, а дискът на Венера гледан през телескоп или с бинокъл, ще бъде осветлен съвсем на половина. Такива атрактивни съединения на Луната и Венера имаше също на 23 януари, 22 февруари, 24 март и на 23 април, посочи физикът.

Той е създател на изданието „ Гид на фена астроном ” на катедра „ Астрономия ” на Физически факултет на СУ „ Св. Климент Охридски ”, чието пето издание към този момент е налично онлайн за феновете астрономи.

Следващата такава атракция ще се следи във вечерите на 21 и 22 юни, като в същата част на небето ще се вижда и планетата Марс, сподели той.

Венера в този момент се отдалечава очевидно от Слънцето, при което нейните залези от ден на ден закъсняват след слънчевите, сподели Маркишки.

Тъй като Венера е вътрешна планета – с орбита по-близка до Слънцето от земната, за нея нормално се споделя, че можем да я следим немного време след залез-слънце или преди изгрева, само че не и към среднощ, за разлика от ярките външни планети Марс, Юпитер и Сатурн.

Тази година обаче има една специфичност: оптималната елонгация на Венера се случва в миг, относително непосредствен до началото на астрономическото лято – в месеца с най-късите нощи в годината, посочи физикът.

Той разясни, че поради това от към края на април доникъде на юни, при невисок западен небосвод ще можем да следим венерини залези малко след среднощ, което е необичайност.

Поради огромното ъглово разстояние на планетата от Слънцето, заради късите юнски нощи и поради лятното часово време, до момента в който Венера се снишава към западния небосвод, отминава 0 ч. и тя залязва в първите минути на идващото денонощие.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР