Пентагонът внезапно възобнови разработването на ядрен ракетен двигател
В рамките на плана DRACO („ Демонстрационна ракета за интервенции наоколо до Луната “) Министерството на защитата на Съединени американски щати и НАСА възнамеряват да разработят система, способна да прави бързи маневри в окололунното пространство. Този план възражда технологиите, изследвани за първи път в средата на 20-ти век, и има за цел да показва опциите на нуклеарното задвижване в космоса. Русия работи по сходен план от доста години, само че всички детайлности за нейния „ нуклеарен влекач “ са засекретени.
Разработването на нуклеарни галактически мотори стартира още през 50-те години на предишния век по самодейност на Военновъздушните сили на Съединени американски щати. Лабораторията в Лос Аламос предлага няколко концепции, които по-късно са показани на НАСА и Комисията по атомна сила (AEC). Основният план, наименуван NERVA, продължи 18 години, през които бяха издигнати и тествани 23 мотора. Въпреки това планът е закрит през 1973 година заради смяна в целите: НАСА хвърля главните си запаси в ниската околоземна орбита.
Интересът към нуклеарното задвижване се съживи през 2017 година, когато НАСА започва дребна изследователска стратегия с бюджет от 18 млн. $. През 2020 година към плана се причисли Агенцията за перспективни проучвателен планове в региона на защитата (DARPA) към Министерството на защитата на Съединени американски щати, което доста форсира процеса. През април 2021 година DARPA и НАСА започнаха взаимна работа по плана DRACO, чиято задача е да подсигурява националната сигурност в галактическото пространство.
Неговата цел е разказана като „ обезпечаване на галактически средства за въздържане на стратегически офанзиви от страна на съперника “.
Нито Русия, нито Китай са категорично упоменати като съперник, само че единствената страна, която има план за галактически основан „ нуклеарен влекач “ с висока степен на подготвеност, е Русия.
„ Да кажем, че имате незабавна задача, която изисква бързо да отидете от точка А до точка Б в окололунното пространство, или би трябвало да държите под око друга страна, която прави нещо наоколо до Луната и се движи доста бързо. С платформа като DRACO това ще бъде допустимо “, отбелязва DARPA.
До 2022 година етапа на предварителния план е приключена и договорът за създаване на нуклеарния мотор на стойност 500 млн. $ (50% платени от DARPA, 50% от NASA) е предоставен на Lockheed Martin.
А в този момент съгласно информация на изданието ArsTechnica планът DRACO ще бъде галактически транспортен съд със междинен размер, висок по-малко от 15 метра и с диаметър по-малък от 5,4 метра. Разработката ще се основава на опита на плана NERVA, само че ще употребява нов тип гориво – нискообогатен уран с висока проба (HALEU). Този материал обезпечава по-голяма сигурност спрямо потребления до момента високообогатен уран.
Въз основа на условията на DARPA моторът DRACO ще има характерен подтик от най-малко 700 секунди – с близо 250 секунди по-дълъг от RL-10, най-ефективния американски галактически химически мотор.
Техническите провокации са свързани най-много с работата с течен водород при извънредно ниски температури. DRACO ще употребява пасивно водородно изстудяване, а резервоарите ще бъдат термично изолирани от прегряване от слънцето. Водородът би трябвало да остане при температура 20 K, само че за по-дълги полети нуклеарният галактически транспортен съд ще се нуждае от интензивно изстудяване. А какво ще бъде то, към момента не е ясно.
Проектът включва доста ограничения за обезпечаване на радиационна сигурност. Така да вземем за пример реакторът на DRACO ще се задейства едвам откакто галактическият транспортен съд бъде изведен на целевата орбита. В случай на изключителни обстановки се плануват разнообразни сюжети за реакция, в това число потребление на неутронен абсорбер за попречване на верижната реакция.