В отношенията между Москва и Пекин избухна скандал заради инцидент

...
В отношенията между Москва и Пекин избухна скандал заради инцидент
Коментари Харесай

Между Русия и Китай пламна дипломатически скандал

В връзките сред Москва и Пекин избухна скандал поради случай на руско-казахстанската граница.

 

Китайското посолство в Москва упрекна съветската страна в " грубо и прекалено използване на закона " и нарушение на правата на китайските жители, откакто на петима от тях беше отказано влизане в Руската федерация.

 

Демаршът на Пекин, който трансформира елементарен граничен епизод в дипломатически скандал с огромен публичен отзив, пристигна, откакто случаят попадна в китайските медии и обществените мрежи. Напрежението сред двете страни се появи на фона на срещата за Украйна, планувана без присъединяване на Русия в Джеда, на която Китай се съгласи да участва.

Отношенията сред Русия и Китай, които формалните представители на двете страни дефинират като единение, което няма аналог в международната политика и е надраснало обичайните съюзи, ненадейно изгубиха предходното си ведро въодушевление. Изострянето на ситуацията беше инициирано от китайската страна, която предходната събота излезе с изказване, чийто жанр поразително се разграничава от обтекаемите и витиевато оцветени публични документи и изказвания на китайските публични лица и дипломати по отношение на връзките с Русия.

Поводът за абсурда беше на пръв взор малък: отвод за влизане и отменяне на туристически визи на петима китайски жители, които на 29 юли се пробваха да пътуват с автомобил от Казахстан за Русия през контролно-пропускателния пункт " Караузек " в Астраханска област.

Коментирайки епизода, китайското посолство в Москва направи изказване в формалния си акаунт в WeChat. В него се споделя, че чиновниците на консулството на КНР са проучили видеозаписа, изработен от китайските участници в случая, на който се вижда, че съветските граничари са ги претърсвали в продължение на четири часа.

 

Според изказването чиновници на посолството на КНР към този момент са се срещнали с съветското външно министерство, Федералната работа за гранична защита, Федералната работа за сигурност и други ведомства по отношение на случая, с цел да показват пред съветската страна, че " бруталното и прекалено правоприлагане от съветска страна е предизвикало съществени вреди на законните права и ползи на китайските жители ".

" Това не подхожда на актуалните другарски китайско-руски връзки и на наклонността за все по-тесен другарски продан сред двете страни. Настояваме съветската страна неотложно да откри повода за случая, да предприеме градивни ограничения за понижаване на неприятния резултат, да подсигурява, че сходни произшествия няма да се повтарят в бъдеще, и да почита и пази напълно достолепието, законните права и ползи на китайските жители ", се споделя в изказване на китайското посолство в Руската федерация.

 

По този метод, още преди да организира желаното следствие и да обясни всички условия на случая, Пекин упрекна за него съветски чиновници и също така стартира обществени спекулации за вероятните вреди за руско-китайските връзки.

Най-изненадващото е, че откакто прибягва до такава нетипична остра изразителност против Русия, китайското посолство в своето изказване даже не се пробва да отхвърли съветската версия за случилото се.

Версията, показана на китайските дипломати от съветски публични лица, е, че съгласно предварителните инспекции повода за отхвърли за влизане е, че действителната дестинация на китайските жители, които са желали да влязат в Руската федерация, не е съвпадала с тази, която са показали при кандидатстването за виза. Руската страна посочи, че по този метод китайските жители са нарушили съветското законодателство. Въпреки това, макар получените уточнения, Пекин въпреки всичко побърза да разгласи Москва за отговорна.

Следва да се означи, че абсурдът с китайските жители съответства с решението на китайската страна да изпрати специфичния делегат на Китай по евразийските въпроси Ли Хуей в Джеда за интернационална среща по въпросите на Украйна, на която съветската страна не беше поканена.

Коментирайки това събитие, английският вестник " Файненшъл таймс " назова присъединяване на Пекин " победа както за украинците, по този начин и за саудитците "./БГНЕС

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР