В отговор на руската инвазия в Украйна, както и заради

...
В отговор на руската инвазия в Украйна, както и заради
Коментари Харесай

Хауърд Дейвис*: Край на господството на долара?

В отговор на съветската инвазия в Украйна, както и поради лимитираните си военни благоприятни условия, западните държавни управления усилиха икономическите и финансови наказания против Кремъл. Съединени американски щати и техните съдружници замразиха по-голямата част от валутните запаси на съветската Централна банка и прекъснаха достъпа на други съветски банки до системата SWIFT за продан на финансова информация за интернационалните транзакции.

Засега не се виждат признаци за решаващото им въздействие върху режима или политиката на президента Путин. Но в дълготрайна вероятност на съветската стопанска система ще бъде нанесен сериозен ущърб.

Въздействието на западните наказания се популяризира освен върху Русия и Беларус. Други страни също се питат дали няма да бъдат отрязани от финансовата система, основаваща се на американския $, в случай че държавните управления им дръзнат да пресекат " алените линии " на Съединени американски щати.

Не зная има ли китайски еквивалент на понятието de-SWIFTING, само че някогашният шеф на Китайската национална банка Джоу Сяочуан, откакто проучва рисковете от глобите на Съединени американски щати, предложи контрамерки като потребление на юана на международните пазари.

В последните години китайците сътвориха лична система за трансгранични междубанкови заплащания (CIPS), употребяваща същата финансова информация, както и SWIFT, като предлага на участниците трансгранични заплащания в юани.

Китайското водачество в цифровите валути може да разшири потреблението на юана отвън рамките на страната, а страните, които вземат участие в суперпроекта на Пекин " Един пояс, веднъж ", ще бъдат подтиквани да прибягват до китайската валута.

В отчет на Института " Хувър ", появил се малко преди украинската рецесия, се твърди: в случай че Китай улесни " юанизацията " (нов термин за експертите) на световните търговски потоци посредством цифровите валути, способността на Съединени американски щати да употребяват финансови наказания мощно ще намалее.

Мнозина предвиждат неизбежната " гибел на $ ". Вярно е, че делът му в общия размер на международните валутни запаси е намалял от 71 % през 2000 година, до по-малко от 60 % през днешния ден. Доскоро в действителност не се виждаха съществени признаци за края на доларовото владичество, само че тази наклонност се трансформира.

* Авторът е прочут английски икономист, президент на NatWest Group. Статията е оповестена в профилираното японско издание Toyo Keizai Weekly
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР