В края на юли кредитите за неправителствения сектор* са нараснали

...
В края на юли кредитите за неправителствения сектор* са нараснали
Коментари Харесай

Домакинствата не спират да теглят и жилищни, и потребителски кредити

В края на юли заемите за неправителствения сектор* са нарастнали до 76.94 милиарда лева (49.8% от БВП) при 75.86 милиарда лева към юни тази година. През седмия месец те се усилват на годишна база с 13 на 100, пресмятат от Българска народна банка.

Това изменение в размера на тези заеми е повлияно и от чистите продажби на заеми от Други парично-финансови институции (Други ПФИ), чиито размер за последните дванадесет месеца е 224.4 млн. лв.. На годишна база продадените заеми /включват се всички заеми, които са трансферирани на трети лица и са изключени от балансите на парично-финансовите институции. Задбалансово регистрираните заеми не попадат в обсега на показателя/ от тях са 224.5 млн. лева (в т. ч. 28.8 млн. лева през юли тази година). В същото време назад изкупените заеми са в размер на 0.1 млн. лева (през юли 2022 година няма такива).
Информацията от Българска народна банка сочи, че още от 2020 година продължава наклонността за увеличение на размера на изтеглените заеми и при нефинансовите и при финансовите предприятия, и при семействата.

Кредитите за Нефинансови предприятия

нарастват с 11% на годишна база през юли и в края на месеца те доближават до 39.85 милиарда лева (25.8% от БВП). За някои от компаниите това е метод да покриват част от отговорностите си, само че други пък употребяват заемни пари, с цел да доразвият или стартират нова бизнес концепция.

Кредитите за Домакинства
и НТООД към този момент са в размер на 31.532 милиарда лева (20.4% от БВП) в края на юли. Взетите от тях пари от банките се усилват с 14.9% по отношение на същия месец на предходната година.

Домакинствата не престават да вземат и жилищни, и потребителски заеми, и овърдрафт. Отбелязва се обаче спад при другите заеми /в индикатора се включват и средствата, отпуснати на сдруженията на притежателите по Национална стратегия за енергийна успеваемост на многофамилни жилищни сгради/.

Най-силно към края на юли нарастват сумите на жилищните заеми, които са в размер на 15.35 милиарда лева, а нарастването при тях на годишна база е с 18.2 на 100. Въпреки високите цени на жилищата, доста българи въпреки всичко намират съображение да купуват такива активи. От една страна, с цел да удовлетворят свои фамилни потребности от уголемение или с капиталова цел.
Потребителските заеми възлизат на 14.56 милиарда лева и се усилват с 13.1% по отношение на юли 2021-а.

На годишна база другите заеми  намаляват с 1.1%, като доближават 386.5 млн. лв.. Като част от тази група, заемите, които са употребили работодателите и самонаетите лица, обаче се усилват – с 10.4% на годишна база през юли, и в края на месеца са 429.6 млн. лв..
Кредитите, предоставени на финансови предприятия, са в размер на 5.56 милиарда лв.. В съпоставяне с юли предходната година те се усилват със 17.7 на 100.

 

*Неправителственият бранш обгръща бранш Нефинансови предприятия, финансови предприятия (сектори Инвестиционни фондове, Финансови медиатори, Финансови спомагатели, Каптивни финансови институции и заемодатели, Застрахователни сдружения и Пенсионни фондове) и бранш Домакинства и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата).
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР