В бездните на Тихия океан, където цари пълен мрак, учени

...
В бездните на Тихия океан, където цари пълен мрак, учени
Коментари Харесай

Учени откриха черен кислород в бездните на Тихия океан

В бездните на Тихия океан, където царува цялостен мрак, учени са разкрили изумителен източник на О2, създаван не от живи организми, а от находища от металосъдържащи минерали на дъното, съобщи Агенция Франс Прес, представена от Българска телеграфна агенция.

Откритието слага под въпрос теорията за произхода на живота на Земята.

Според ново проучване, оповестено в сп. " Нейчър джиосайънс ", странният " черен О2 " е открит на дълбочина над 4 километра в абисалната низина на зоната на геоложкия разлом Кларион-Клипертон в централната част на Тихия океан.

Мястото е богато на редки метали като манган, никел, кобалт, литий и други, нужни по-специално за производството на акумулатори за електрически транспортни средства, вятърни турбини, фотоволтаични панели и мобилни телефони. 

Именно в тази зона проби взима транспортен съд на Шотландската асоциация за морски науки (SAMS). 

Целта е да се оцени въздействието на сходни изследвания на земните пластове върху екосистема, в която отсъствието на светлина не разрешава фотосинтеза и затова съществуване на растения, само че в същото време изобилства от неповторими скотски типове.

За задачите на проучването учените се пробват да измерят потреблението на О2 на океанското дъно, изяснява водещият му създател Андрю Суитман.

Очаквайки, че концентрацията му е спаднала, защото е бил употребяван от организмите, живеещи на тези дълбочини, откриватели следят противоположното - повишение на равнищата на кислорода във водата над седиментите, в цялостен мрак и затова - без фотосинтеза.

Изненадата е толкоз огромна, че откривателите в началото вземат решение, че подводните им датчици са се объркали. 
       
Те организират опити на борда на кораба, с цел да ревизират дали същото нещо се случва и на повърхността, като инкубират същите седименти и съдържащите се в тях конкреции на мрачно. Специалистите още веднъж откриват, че наличието на О2 се е нараснало. 

Те откриват, че залежите от металосъдържащи минерали на дъното на Тихия океан създават О2 вследствие на електрохимично взаимоотношение с молекулите на водата. По сходен метод този газ би могъл да възникне и на дъното на първичния океан на Земята.

" Появата на аеробния живот на Земята е изисквала източници на О2 - роля, която обичайно се поема от фотосинтезиращите организми. Сега към този момент знаем, че неговите молекули също пораждат в дълбините на океаните, където липсва светлина. Това ни кара още един път да се замислим къде и по кое време са се появили първите аеробни жители на Земята ", споделя Андрю Суитман.

Изследването на свойствата на конкрециите в лаборатория демонстрира, че те създават О2 вследствие на това, че въпросните минерали са естествени акумулатори, които генерират електрически ток, когато влизат в контакт с морската вода. Движението на тока през водата я кара да се разгражда и да натрупва О2 в тези пластове на океана, които се намират наоколо до конкрециите. Учените считат, че насъбраният газ играе значима роля за живота на микробите и другите организми, които населяват дъното на Тихия океан. 
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР