Малко имплантируемо устройство, което разпознава спада в дишането, който може

...
Малко имплантируемо устройство, което разпознава спада в дишането, който може
Коментари Харесай

Нов имплант засича свръхдоза наркотици, дава лекарство и дори звъни за помощ

Малко имплантируемо устройство, което разпознава спада в дишането, който може да алармира за свръхдоза опиоиди, и автоматизирано ползва животоспасяващото лекарство налоксон – известно още като Narcan – бе тествано сполучливо при животни. То даже може да предизвестява службите за незабавна помощ, а откривателите настояват, че същата технология може да се приложи и при доста други медицински положения.

Световната здравна организация пресмята, че в международен мащаб през 2019 година към 80% от смъртните случаи при приложимост на опиати, са свързани с опиоиди. Тази самобитна рецесия е изключително ярка в Северна Америка, където както противозаконните опиоиди като хероин, по този начин и медикаментите с рецепта като оксикодон и фентанил, са съдействали за към 600 000 смъртни случая от началото на хилядолетието.

Съществува ефикасен антидот при свръхдоза опиоиди, който, в случай че бъде доставен в точния момент, може да обърне дихателната меланхолия, породена от тях, и да поддържа дишането на индивида. Той се назовава налоксон и може да бъде закупен без рецепта в аптеките като инжекция или назален спрей. Информираните минувачи, които могат да разпознаят признаците на свръхдоза и инцидентно носят налоксон, могат да спасят и избавят животи.

„ Но по време на свръхдоза хората постоянно са сами и не са в положение да осъзнаят, че са предозирали “, споделя в изказване доктор Робърт У. Геро, шеф на Центъра за лекуване към Медицинския университет Уош и съавтор на новото изследване. „ Ако някой различен участва, той би трябвало да има достъп до налоксон и би трябвало да знае по какъв начин да го употребява в границите на няколко минути. “

Последните изследвания демонстрират, че използването на медикамента от положителни самаряни се усилва – само че към момента надалеч не е задоволително за справяне с казуса със свръхдозите. Това е една от аргументите, заради които новата концепция за имплант е толкоз вълнуваща.

„ Открихме опция да спасим повече животи, като разработим устройство, което бързо да ползва налоксон на рискови лица без да е нужен различен човек “, споделя доктор Геро.

В съдействие с екип от инженери и експерти по материалознание, ръководени от доктор Джон А. Роджърс от Северозападния университет, учените създават устройство, което назовават Налоксиметър (Naloximeter). Поставено тъкмо под кожата, то открива спад в равнищата на О2, който може да се дължи на свръхдоза. В този миг мобилният телефон на потребителя ще получи уведомление и период от 30 секунди да да удостовери, че е добре.

Ако не реагира, устройството ще освободи съхранената в него доза налоксон и може да бъде програмирано да изпрати известие до службите за незабавна помощ.

Тази последна стъпка е значима, защото налоксонът не е трайно решение – той краткотрайно предотвратява свързването на опиоидните опиати с техните рецептори в мозъка, само че откакто се почисти от организма, признаците на свръхдоза могат да се върнат, тъй че е нужна още здравна интервенция.

„ Допълнителна изгода на сигнала към незабавна помощ е, че оказва помощ на хората да се свържат още веднъж с медицински лица. Ние желаеме освен да спасим хората от гибел вследствие на свръхдоза, само че и да понижим въобще вредата от опиоидите като помогнем на хората да получат достъп до запаси и лекуване, с цел да предотвратят бъдещи свръхдози “, изяснява съавторът доктор Хосе Морон-Консепсион.

При тестването на модифицирани версии на налоксометъра върху плъхове и свине екипът открива, че устройството се задейства по предопределение, когато засече спад в равнищата на О2, и всички животни се възвръщат изцяло в границите на 5 минути след стартирането на налоксона.

„ Надяваме се, че при по-нататъшно развиване изобретението ще може да се употребява умерено и при хора и че сходни импланти по-нататък ще оказват помощ при положения като епилепсия и анафилаксия. “

„ Нашето проучване слага значима основа за бъдещото приложение на един значим за живота на мнозина уред “, споделя дипломантката Джоана Чиати. „ Надяваме се, че други експерти в тази област ще се възползват от откритията ни, с цел да оказват помощ за превръщането на самостоятелните избавителни устройства в действителност. “

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР