В 45-ото Народно събрание влизат шест партии. Това сочат междинните

...
В 45-ото Народно събрание влизат шест партии. Това сочат междинните
Коментари Харесай

При 98.93% въведени протоколи: 6 партии влизат в Парламента

В 45-ото Народно заседание влизат шест партии. Това сочат междинните планирани данни от обработените досега от компанията " Информационно обслужване " секционни протоколи след вота в неделя на база 98,93% обработени протоколи в Районните изборни комисии към 01.00 часа.

ГЕРБ/СДС - 26,14%

" ИТН " - 17,73%

Българска социалистическа партия за България – 15,02%

Движение за права и свободи - 10,34%

Демократична България - 9,52%

" Изправи се! Мутри вън! " - 4,74%

Под чертата от 4% остава Вътрешна македонска революционна организация с резултат от 3,65%.

БНО, с която на вота се яви Васил Божков – 2,96%.

Партия " Възраждане " е с 2,47%, Воля - НФСБ - 2,38%, " Републиканци за България " - 1,27% ", Движение на непартийните претенденти - 0,53%, " Атака " - 0,49%. Партия АБВ - 0,47%

47 449 души са декларирали, че не поддържат никого.

От вота в чужбина най-вече гласове печелят " ИТН " (30,75%) и Демократична България (17,56%), следвани от Движение за права и свободи (13,17%). ГЕРБ и Българска социалистическа партия получават надлежно 8,7 и 7 %.

На предходните парламентарни избори водач във вота в странство беше ГЕРБ с 24,6 на 100, следвана от ДОСТ, Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи.

Данните от протоколите на 35-те секции в Турция в неделя демонстрират, че там са дали своят вот близо 26 000 души - с към 5000 по-малко от изборите през 2017 година.

По данни на ЦИК всички районни комисии към този момент са завършили с обработката на секционните протоколи. Данните са междинни и следва да се потвърдят наново.

Районните изборни комисии би трябвало да изготвят протокола от гласуването, да го сканират и да го изпратят в ЦИК, както и да го качат на интернет страниците си.

Срокът за предаване на изборните бумаги още веднъж в ЦИК е 48 часа. Но след приемането на последния секционен протокол. Това значи, че освен през днешния ден, само че и на следващия ден РИК ще предават книжата си – а точно първите екземпляри от протоколите на секционните комисии, в това число и на преносимите, флашките от машините, картите към тях и други протоколи.

Това е належащо, с цел да може данните да се вкарат наново в изчислителния център на ЦИК и в случай че се открие противоречие по отношение на данните от първата обработка на протоколите, да се откри има ли неточност, каква е тя и да бъде отстранена. След което не по-късно от 4 дни след края на изборния ден – в четвъртък вечерта, е срокът, в който ЦИК би трябвало да разгласи получените гласове, разпределението на мандатите сред партиите и обединенията.

Окончателните резултати се афишират до 7 дни след края на изборния ден.

14 от РИК към този момент са съумели да предадат протоколите си в ЦИК, в това число трите огромни региона в София и този във Варна. Очаква се до късните часове на деня това да създадат и останалите районни комисии, с цел да може централната да разгласи действителните резултати от вота в неделя, само че откакто наново вкара данните от секционните протоколи за инспекция.

Говорителят Димитър Димитров разяснява за БНР - " Да имаме опция да оценим има ли доста неточности, няма ли доста неточности при двете въвеждания. Идеята е да се сравнят, с цел да се сътвори лист от другите цифри, по които се произнася ЦИК с решение и по този начин резултатът става краен ".

Кога ЦИК ще успее да разпредели мандатите:

" Срокът ще бъде спазен, макар че има доста подозрения, че ще стане постепенно само че останалото е техническа работа. Тя ще бъде завършена напълно в период ".

Очаква се броят на недействителните гласове на тези парламентарни избори да е по-нисък:

" Машините не разрешават да има нереален избор. Това е техническо зло ".

Избирателната интензивност:

" Тя към този момент се е появила и е такава, каквато е оповестена - 47-48 %, и е тази, която е регистрирана ".

Този път на уеб страницата на ЦИК могат да се видят и сканирани данни от всяка машина за гласоподаване.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР