Управлението на ГЕРБ е пагубно за демокрацията в България. Съвсем

...
Управлението на ГЕРБ е пагубно за демокрацията в България. Съвсем
Коментари Харесай

Иво Христов: ГЕРБ ни водят към бутафорна демокрация

Управлението на ГЕРБ е пагубно за демокрацията в България. Съвсем скоро вместо избори ще се разиграва една демократична бутафория, посредством която да се утвърждават назначенците на ГЕРБ на всички равнища. Затова Българска социалистическа партия има национална задача на идните евроизбори - да провокира предварителни парламентарни избори. Това съобщи в изявление за радио Фокус третият в листата на Българска социалистическа партия за евровота Иво Христов.

Именно поради тежкото положение на демокрацията в България, родният дневен ред е по-различен от европейския. Ние имаме да решаваме фундаментални национални въпроси, като правовата страна, законността, битката с корупцията и връщането на правилото на разделянето на управляващите, разяснява Христов. По думите му тези диспути ги имаше и при започване на 90-те години и всички сме ги мислели за решени.

Те последователно започнаха да ерозират по време на ръководството на ГЕРБ. Към днешна дата няма разделяне на управляващите, имаме, меко казано, противоречива независимост на словото, а за правда е мъчно да се приказва, не скри паниката си претендентът за Европейския парламент. В същото време, акцентира той, България е част от Европейски Съюз, би трябвало да действаме без комплекси и да се интегрира в новата европейска защита, в случай че тя получи някакъв процес. Но по тази тематика държавното управление е пасивно, счита Иво Христов. Затова българските евродепутати би трябвало да не престават да бъдат съответни в своите гласувания - там, където се изисква сплотено, национално гласоподаване.

В акцията влязохме през българската вътрешна политика, а не през европейските тематики и в това няма нищо неприятно. Нашата вътрешна политика към този момент е част от европейската и не й е непозната, сподели още Иво Христов. Той разяснява, че корупцията, която е проблем, разпознат от Европа и подложен под наблюдаване, става ясно и към този момент е мъчно да не бъде забелязвана.

Мониторинговият механизъм не дава никакъв резултат, с годините той се политизира и се трансформира в инструмент за поддръжка от страна на ЕНП към ГЕРБ, счита Христов. Непосредствено след последния отчет, който бе пояснен позитивно от околните до властта медии, гръмнаха свадите „ Апартаментгейт “, къщите за посетители и доста други, които опровергаха констатациите на отчета.

Българската фантазия да влезем в Шенген евентуално няма да се сбъдне, тъй като следва той да бъде преформатиран, предвижда Иво Христов. Той напомни, че френският президент изиска предоговаряне на Шенген, тъй като в настоящия си тип той не действа.

Ако жертваме обществената страна, ще загубим всичките си достижения, уверен е журналистът.

Иво Христов разяснява още, че Брекзит е въпрос, който рано или късно би трябвало да бъде завършен, даже и без постигането на съглашение сред Англия и Европейски Съюз. След това ще можем да се върнем към рутината на съюза – икономическите въпроси, въпросите по защитата и общата външна политика, които напредват доста постепенно. Освен това, в кратковременен проект след евроизборите, е належащо да се образуват болшинството в новия Европейски парламент и Европейската комисия. Това ще бъде мъчно, освен тъй като новият Екологичен потенциал ще бъде много по-шарен, само че и тъй като бъдещата Европейска комисия ще се образува постепенно, изясни той.

Ценностите на Европейски Съюз не са сбъркани, счита още Христов. Съюзът е добре заложен, само че с годините се е отдалечил от първичния план, който не е единствено стопански. Той добави, че Европейски Съюз като план е достигнал своята зрялост към 2000-та година и от този момент не съумява да реши проблеми като обща външна политика и обща политика по защита и сигурност, които по думите му ще занимават и през идващия мандат европейските институции.

В последните години виждаме, че Европа няма куража и волята да постанова своите условия на външнотърговските си сътрудници. Европа е задоволително мощна стопански, с цел да може да слага условия – да вземем за пример да отхвърля да внася артикули, създадени от детски труд. Вместо това, в името на конкурентоспособността, Европейски Съюз жертва личните си обществени достояния. Европа без обществената страна не би била същата. Ако жертваме обществената страна, ще загубим всичките си достижения, сподели още Иво Христов.

Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР