Цифровите валути на централните банки (CBDC) могат да съкратят времето,

...
Цифровите валути на централните банки (CBDC) могат да съкратят времето,
Коментари Харесай

BIS: Цифрови валути на централните банки могат да намалят времето за трансгранично плащане



Цифровите валути на централните банки (CBDC) могат да съкратят времето, належащо за трансгранични заплащания, на секунди от дни и да понижат разноските, съобщи Банката за интернационалните разплащания (БМР или BIS), базирайки се на пилотна скица за тестване на цифровите форми на така наречен " фиатни валути " (пари, декларирани от държавно управление като законно платежно средство).

Изпитването сподели, че трансграничните транзакции могат да бъдат осъществени за няколко секунди, вместо за три до пет дни, защото CBDC оказват помощ да се избегнат комплицирани договорености, при които заплащанията се правят посредством мрежа от банки, се показва в отчет на BIS, оповестен във вторник и представен от организация Ройтерс.

CBDC също по този начин оказват помощ за понижаване на разноските при разплащания с до 50%.

Обикновено световните банки, които нямат мрежа в дадена страна, канализират заплащания там посредством локална банка, която работи от нейно име. Процесът обаче стана дълъг и комплициран, защото банките прекъснаха връзките си с евентуално рискови сътрудници и се отдръпнаха от някои пазари заради аргументи, свързани с разноските и затрудненията.

" Осигуряването на по-бързи и по-евтини трансгранични заплащания на едро, в това число до юрисдикции, които не се възползват от оживена кореспондентска банкова система, би било позитивно за търговията и икономическото развиване “, сподели Бенедикт Ноленс, началник на иновационния център на BIS, прочут като Хонконгския център.



Много държавни управления и централни банки по света изследват потреблението на цифрови валути на централни банки (CBDC). Някои, като Китай, тестват CBDC, фокусирани върху търговията на дребно, предопределени да заменят наличните пари в обращение, до момента в който други обмислят потреблението на по този начин наречените CBDC на едро за възстановяване на вътрешното действие на техните финансови системи или трансгранични финансови потоци.

Пилотната скица, подкрепена от БМР (BIS), която в началото включваше централните банки в Хонконг и Тайланд, употребява блокчейн за синхронизиране на данните за преводите сред участниците във веригата на заплащания.

Това спомогна за понижаване на разноските на половина, като понижи някои интервенции по ръководство на ликвидността, сходство и валутни интервенции, се споделя в отчета на BIS.

Оттогава планът се разшири, с цел да включи Китай и централните банки на Обединените арабски емирства, и в този момент е прочут като " mBridge ".

Следващите стъпки, се показва в отчета на BIS, включват " създаване на прототипа в готово индустриално решение ".
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР