Централно място сред събитията в Москва през март заема Панаирът

...
Централно място сред събитията в Москва през март заема Панаирът
Коментари Харесай

Кирил Златков на Международния панаир на интелектуалната книга non/fiction в Москва

Централно място измежду събитията в Москва през март заема Панаирът на интелектуалната книга non/fiction. На 24 март в рамките на специфичната стратегия за илюстратори, озаглавена " ДНК на книгата ", публиката ще се запознае с творчеството на художника-график и илюстратор Кирил Златков, който по zoom се включи от София. Ще бъде показан къс документален филм за Кирил Златков " Образ&Подобие " (България, 2021). Събитието се провежда с подкрепата на Посолствoто на Републикa България в Руската федерация, Българския културен институт в Москва и Международното триенале на театралния плакат-София.

Събитието протича в Гостиний двор (ул. " Ильинка ", 4). Може да се наблюдава, в случай че се кликне на следния линк в 16.45 българско време: 

 Майя Праматарова е драматург, театровед, преводач и режисьор. През последните 10 години живее в Ню Йорк, а понастоящем в Москва. Майя Праматарова за московския и акцентите в програмата на БКИ в Москва:

" Работихме 8 месеца съвсем единствено онлайн, към този момент през март можем да каним и посетители, което е едно малко знамение. Паралелно не престават и онлайн стратегиите, в това число и на огромния съветски портал Культура.РФ. Така че най-краткият отговор е – ние работим хибридно.

 Такава е и днешната демонстрация с художника илюстратор Кирил Златков – аз ще бъда на място, в атриума, а Кирил Златков ще бъде наш събеседник по Zoom. С него ще приказваме за българската форма на кирилицата, за бъдещето на писменото слово, за това по какъв начин основава той разнообразни шрифтов В рамките на срещата ще създадем и дребна премиера на едно малко филмче, което се назовава " Образ и сходство ". 

Подобни огромни прояви не се случват единствено с помощта на напъните на един човек или на един културен институт – огромен кръг от хора поддържат тези неща, с цел да станат факт. "

Повече за акцентите в програмата на БКИ в Москва можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БКИ Москва и Фелия Барух
 Кирил Златков е български художник, проницателен откривател и ценител на взаимоотношенията сред облик и текст. Автор e на десетки забележителни плакати и е буйно предан на изкуството на книгата в неговите разнообразни превъплъщения: оформление, типография, илюстрация, шрифт и образна целокупност.

Роден е през 1969 година във Варна. През 1996 година приключва НХА, компетентност Графика (МА). Занимава се с разнообразни типове изкуства. Работил е и в региона на рекламата като артдиректор и креативен шеф. През последните години фокус на активността му са книгите – оформление, типография, илюстрация, шрифт. Преподава шрифт и типография във Варненския свободен университет.

Създава взаимно със Зорница Христова картинните книги " Когато желая да мълча " и " История за краля и дъжда ". Един от създателите на самодейността " За българска кирилица " (cyrillic.bg). Куратор на изложбите " Нова българска типография – 1 " (2013) и " Нова българска типография – 2 " (2019).

 Има няколко независими изложения и голям брой участия в общи експозиции, биеналета и триеналета в страната и по света. 

Лауреат на влиятелни национални и интернационалните награди. Сред тях: " Златен лъв " (2014) за книгата " Даниил Хармс. Избрани творби ", издателство " Факел експрес " ;  " Хр. Г. Данов " (2015) за детска книга " Когато желая да мълча " (заедно със Зорница Христова);  " Златна четка " (2017); Награда за български създател на Международното триенале на театралния афиш - София за плаката му " Театърът – това съм аз " ; Голямата премия в състезанието " Шопен 200 ".
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР